Su-Jok Nedir? Eller ve Ayaklar Vücudun Aynasıdır (Tohum Terapi)

Su-Jok Nedir? Eller ve Ayaklar Vücudun Aynasıdır (Tohum Terapi)

Su-Jok yeni tanınmaya başlayan bir alternatif tıp yöntemidir. “Su” el, “Jok” ayak demektir. Bu teknikte eller ve ayaklar çok önemlidir. Çünkü el ve ayaklar bedenin aynasıdır ve bu organlarda tüm hastalıkları iyileştirecek bir nevi uzaktan kumandadır. Su-Jok yöntemi Güney Koreli Prof. Dr. Park Jea Woo tarafından geliştirilmiş ve geleneksel akupunktur yöntemlerine katkı sağlanması amaçlanmış bir […]

yeni tanınmaya başlayan bir alternatif tıp yöntemidir. “Su” el, “Jok” ayak demektir. Bu teknikte eller ve ayaklar çok önemlidir. Çünkü el ve ayaklar bedenin aynasıdır ve bu organlarda tüm hastalıkları iyileştirecek bir nevi uzaktan kumandadır. yöntemi Güney Koreli Prof. Dr. Park Jea Woo tarafından geliştirilmiş ve geleneksel akupunktur yöntemlerine katkı sağlanması amaçlanmış bir yöntemdir.

Su-Jok, baş ağrısı, sara nöbeti, kramp, kabızlık, ishal, bulantı, romatizma, siyatik, lumbago gibi rahatsızlıklara, kulak-burun-boğazla ilgili hastalıklara ve cinsel fonksiyon bozukluklarına karşı olumlu etkisi vardır.

İnsan anatomisine baktığınızda el ve ayakların, bedenin küçük bir aynası, insan vücudunun minyatürü olduğu görülür. Su-Jok yöntemine göre, el ve ayaktaki baş parmak, kafamıza tekamül eder. Elde avuç, ayakta taban ve parmaklar var. Bunlar gövdemizden uzanan kollar ve bacaklara benzer. Her parmakta boğum bulunur. Aynısı kollarımızda ve bacaklarımız da 3 bölümden, baş ve boyun iki bölümden oluşur.

Böbreklerinize fasulye tohumu, kalbinize kar top tohumu, akciğerinize karabuğday tohumu, gözünüze karabiber tohumu, pankreasınıza üzüm çekirdeği, beyninize cevizin iyi gelir.

El ve ayakların üzerinde vücudun farklı organlarına denk gelen noktaları vardır. Bu yöntemde tedavi, rahatsız olan organa, el ve ayakta denk gelen noktaların masaj yoluyla harekete geçirilmesiyle olur. Bunun yanında tohum, diken ve küçük taşlar gibi doğal uyarıcılarla da bu iş yapılabilir. Örneğin eğer gözünüz ağrıyorsa baş parmakta olan göz noktası bulunarak o noktaya basınç uygulanır. Şiddetli ağrı hissedildiğinde o noktaya karabiber tohumu bağlanır ve 12 saat gibi bir süre bekletilir. Böbrekler ağrıyorsa elin üst tarafında o nokta bulunur ve fasulye bağlanarak ağrı giderilmeye çalışılır. Yani el ve ayakta her hastalık ve organ için bir nokta, her organa ve hastalığa uygunda tohum vardır.

Su-jok eğer doğru uygulanırsa etkisi bir kaç dakika veya bir kaç saniye içinde ortaya çıkar. Su-jok yönteminin yanlış uygulanması kişiye zarar vermez, herhangi bir yan etkiyle karşılaşılmaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM