Su Nasıl İçilmelidir?

Su Nasıl İçilmelidir?

Hem hayatın hemde insan sağlığının en büyük etkeni olan su içmenin ne kadar önemli olduğunu pek anlatmamıza gerek yok. Su içmenin bir takım kuralları vardır. Doğru zaman ve nasıl içmeniz gerektiğini bilirseniz, su vücut için daha da yararlı olmaktadır. Su öncelikle her sabah kahvaltıdan önce içilmelidir. Kahvaltı öncesi içilecek 1-2 bardak su sindirimi kolaylaştıracak ve […]

Hem hayatın hemde insan sağlığının en büyük etkeni olan su içmenin ne kadar önemli olduğunu pek anlatmamıza gerek yok. Su içmenin bir takım kuralları vardır. Doğru zaman ve nasıl içmeniz gerektiğini bilirseniz, su vücut için daha da yararlı olmaktadır.

Su öncelikle her sabah kahvaltıdan önce içilmelidir. Kahvaltı öncesi içilecek 1-2 bardak su sindirimi kolaylaştıracak ve organların daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Kahvaltıya 20 dakika kala su içmeye özen gösterin. Ayrıca ılık halde içine yarım limon suyu katarsanız, bağırsaklar için şifa kaynağı olacaktır. Kabızlık gibi sorunlar bu sayede ortadan kalkar.

Sabahları içilecek su, ödem gibi sorunların ortadan kalkmasına destek verecek, böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Gün içinde bazen insan açlık hissine kapılır fakat bu bazen geçici nedendir. Açlık hissiyatı oluştuğu zaman bir bardak su içerseniz açlığınız kesilebilir. Bu sayede fazla yemek tüketiminin de önüne geçilir.

Suyu gün boyu tüketmek önemli konudur. Tabi bunu yaparken yemek sırasında olmasın. Yemek yerken kesinlikle su içmemeye özen gösterin. Eğer yemek sırasında su içerseniz, sindirim sistemi bozuklukları meydana gelecek ve düzenli yemek tüketimleri de bozulacaktır.

Gün sonunu mutlaka su ile bitirin. Bitkisel bir çayda aynı etkiyi sağlayacaktır. Tabi gece yatmadan önce içilecek su idrar kaçırma sorunu olanlar ve çocuklara tavsiye edilmez.

Halk arasında su konusunda yapılan en büyük yanlış tek oturuşta 2-3 litre su içmeye çalışılmasıdır. Bu tamamen yanlış bir uygulama olup, suyun gün boyunca belli aralıklar halinde tüketilmesi uygun görülür.

Günlük kaç litre su içilmelidir? diyorsanız cevabı şöyle verebiliriz. Uzmanlara göre günde maksimum 2-3 litre arası tüketilmesi gerektiği ve bunun altına da düşülmemesinin önemi vurgulanıyor. Bu süreç kış ve yaz ayları için değişiklik gösterebilir. Yazın kavurucu sıcakları vücudun 3 litre üstünde su ihtiyacı duyabilir. O nedenle su içmek doğal düzeye bırakılmalıdır. En azından saat başı 1 bardak su içmeye mutlaka özen gösterin. Bazı durumlarda su içmek güç gelebilir. Bunun için suya birkaç damla şeker ile limon suyu ilave edin ve limonata usulü için.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM