Süt Tok Tutar

Süt Tok Tutar

Kahvaltılarda tıka basa yemek, meyve suyu veya çay içmek yerine bir bardak süt içmek, mideyi tok tutmaya ve öğle yemeklerinde daha az yemek yenmesine sebep oluyor. Yağsız süt için Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yer alan bir araştırmada, Avustralyalı araştırmacılar, sabah kahvaltısında meyve suyu yerine yağsız süt içmenin tokluk hissi vererek, bir sonraki öğünde kalori alımını […]

Kahvaltılarda tıka basa yemek, meyve suyu veya çay içmek yerine bir bardak , mideyi tok tutmaya ve öğle yemeklerinde daha az yemek yenmesine sebep oluyor.


Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yer alan bir araştırmada, Avustralyalı araştırmacılar, sabah kahvaltısında meyve suyu yerine yağsız içmenin tokluk hissi vererek, bir sonraki öğünde kalori alımını azalttığını tespit ettiler. Kahvaltıda içenlerin öğle yemeklerinde takriben 50 kalori yani %9 daha az yemek yediği belirlendi. Çalışmaya katılan aşırı kilolu fakat sağlıklı 34 kadın ve erkekten oluşan grubu ikiye ayırarak yaptıkları araştırmada, birincisinde 570 gram yağsız , ikinciye ise aynı miktarda meyve suyu verildi.

Kahvaltı ve öğle yemeği arasında 4 saat boyunca erkek ve kadınların tokluk duyguları ölçülerek, öğle yemeğinde doyana kadar yemelerine izin verildi ve görüldü ki, süt içen yetişkinler, içmeyenlere oranla daha çabuk doydu..

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM