Talasemi – Akdeniz Anemisi

Talasemi – Akdeniz Anemisi

Talasemi nedir ?  Talasemi Genetik bir kan hastalığıdır. Kusurlu hemoglobin yapımıyla ortaya çıkar. Alyuvarların üretiminde azalma, yıkımında artma olur. Kansızlığın en ciddi şekli olan bu hastalıkta oksijen eksikliği yaşamın ilk altı ayında belirginleşir. Tedavi edilmediği zaman ölüme kadar gidebilir. Talasemi majör; alyuvar soluk ve anormal şekilli olup boyutları büyüktür. Talasemi minör; Talasemi majörden daha hafifi […]

Talasemi nedir ?  Talasemi bir kan hastalığıdır. Kusurlu yapımıyla ortaya çıkar. Alyuvarların üretiminde azalma, yıkımında artma olur. Kansızlığın en ciddi şekli olan bu hastalıkta oksijen eksikliği yaşamın ilk altı ayında belirginleşir. Tedavi edilmediği zaman ölüme kadar gidebilir. Talasemi majör; alyuvar soluk ve anormal şekilli olup boyutları büyüktür. Talasemi minör; Talasemi majörden daha hafifi bir türüdür. Hastanın alyuvarları küçük, soluk ve faklı şekillerdedir. Küçük alyuvar daha az oksijen taşıma kapasitesi demektir. Bu hastalığı taşıyan gen çocuğa yalnızca annesinden veya yalnızca babasından geçerse çocuk ‘taşıyıcı’ (talasemi minör) olur. Bu hastalığa ülkemizde Akdeniz Anemisi de denir. Dünyada en sık rastlanan kan hastalığıdır. Taşıyıcılarda fazla etki göstermemektedir, daha ciddi tiplerinde ise şişkin karın, koyu cilt rengi, yüzde ve kafada kemik bozuklukları, dalak büyümesiyle kendini belli eder.

Yukarıda  bahsedildiği gibi Akdeniz anemisi genetiktir. Bu yüzden evlenecek çiftlerin kontrollerini evlenmeden yaptırması ve önlem alması gerekir. Beta ve alfa diye 2’ye ayrılır. Beta genelde Akdeniz çevresindeki ülkelerde, zencilerde ve uzak doğulularda görülür.. Formunda küçük alyuvarlar vardır ve belirti görülmez. Alfa talaseminin en ağır şeklidir. Güneydoğu Asyalılarda ve Çinlilerde görülür. Bu globin zincirindeki bir kaç genin kaybolmasıyla meydana gelir. Ölü doğumla sonuçlanır.
Hastalıkta yorgunluk, nefes darlığı, sarılık ve yüz kemiklerinde eğrilik görülür. Talasemi bulaşıcı bir hastalık değildir. Kanser çeşidi değildir. Talasemi taşıyıcılarına herhangi bir tedavi gerekmez. Akdeniz anemisi taşıyıcılığı zamanla hastalığa dönüşmez, doğumdan ölüme kadar taşıyıcı taşıyıcı, hasta da hasta olarak kalır.

Önlemler
Talasemi görülen aileler evlenmeden önce önlemlerini almalı genetik danışmanlık almalıdır.
Doğum öncesi yakın takip şarttır.
Ağır talasemili hastalarda 20-30 yaş arasında kalp yetmezliğine bağlı ölümler olabilir. Başarılı bir kemik iliği nakliyle ise tam tedavi sağlanmaktadır. Daha hafif talasemiler yaşam süresini etkilememektedir.
Komplikasyonlar
Kalp ve karaciğer yetmezliği, enfeksiyonlara yatkınlığa tedavi edilmeyen bir talasemi majör neden olabilir. Aşırı demir yüklemesi tedavinin tan etkisidir ve kalp, karaciğer gibi organlara zarar verebilir. Fakat bu günün şartlarında demir bağlayıcı ilaçlar kullanılarak bu risk ortadan  kaldırılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM