Tartar – Diş Taşı

Tartar – Diş Taşı

Kalkülüs olarak adlandırılan diş taşı (tartar) tükürükteki minerallerin ve plakların neden olduğu bir yapıdır. Taş kireçli ve serttir, temizlenmesi zordur. Diş taşı 2 şekilde sınıflandırılır. Dişeti üstü diş taşı (Supragingival Calculus): Diş etinin üstünde yer alır ve tükürükle ilgilidir. Dişeti altı diş taşı (Subgingival Calculus): Dişeti oyunun içinde yer alır. Serum kaynaklı olığ, rengi kahve […]

olarak adlandırılan () tükürükteki minerallerin ve plakların neden olduğu bir yapıdır. Taş kireçli ve serttir, temizlenmesi zordur. Diş taşı 2 şekilde sınıflandırılır.

Dişeti üstü diş taşı (): Diş etinin üstünde yer alır ve tükürükle ilgilidir.

(Subgingival Calculus): Dişeti oyunun içinde yer alır. Serum kaynaklı olığ, rengi kahve veya siyahtır.

Diş taşı, diş eti iltihabı ve periodonti gibi diş eti hastalıklarının nedenlerinden biridir. Tartarın olduğu dişetinde kanama olması normaldir. Taş, diş eti çizgisinin altında oluşursa büyük sorunlar çıkarır. Düzenli diş kontrollerinin büyük bölümü dişlerin ve diş taşlarının temizlenmesini içermektedir. Bu işlemlerde özellikle diş eti çizgisi altındaki taşlar için ve adı verilen aletle kazıyarak yapılır ve rahatsız edici, diş etlerini kanatıcı bir yöntemdir. Diğer bir yöntemde lan adı verilen titreşim aleti kullanılır.

Günümüzdeki diş macunlarının diş etinin üstündeki dişler üzerinde biriken taşları azalttığı, ancak dişeti çizgisi altındaki taşlarda etkili olmadığı ya da çok az olduğu saptanmıştır. Diş eti altında oluşan tartarlar diş kaybıyla sonuçlanan periodontite neden olurlar. Bunu önlemenin yolu düzenli kontrollerden geçer.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM