Testis İltihabı (Orşit)

Testis İltihabı (Orşit)

Erkek genital organlarından olan testisler, skrotum denen torba içindedir. Görevi sperm yapmak olan cinsiyet bezinin (testislerin) iltihaplanmasına orşit denir. Skrotumda ağrı, şişlik, ağırlık hissi olur. Bu iltihaplanmaya, frengi, bel soğukluğu, tüberkiloz, verem gibi farklı hastalıklar neden olabilir. Özellikle de 15 ile 25 arasındaki genç erkeklerin geçirdiği kabakulak enfeksiyonu eğer önlem alınmazsa testislere yayılarak orşite neden […]

Erkek genital organlarından olan ler, skrotum denen torba içindedir. Görevi sperm yapmak olan cinsiyet bezinin (testislerin) iltihaplanmasına denir. Skrotumda ağrı, şişlik, ağırlık hissi olur. Bu iltihaplanmaya, frengi, bel soğukluğu, tüberkiloz, verem gibi farklı hastalıklar neden olabilir.

Özellikle de 15 ile 25 arasındaki genç erkeklerin geçirdiği kabakulak enfeksiyonu eğer önlem alınmazsa testislere yayılarak orşite neden olabilir. Bu enfeksiyonun testislere yayılmasını önlemek için kabakulak enfeksiyonuna yakalanılan ilk 36 saat içinde kabakulak serumu yapılmalıdır. Öte yandan hastalığın başlangıcından beri verilen antibiyotiklerle orşit önlenmeye çalışılır. Her iki testisin etkilenmesi ise ileride kısırlığa yol açabiliyor.

Testiste şişme ve ağrı şikayeti olan bir erkekte ilk olarak idrar testi yapılması gerekiyor. Ultrasonografi, testisin, tümör ve torsyon gibi diğer hastalıklarını ayırmada yardımcıdır.

Orşit tedavisinde ağrıyı azaltan ilaçlar, bazen kortizon ve antibiyotikler kullanılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM