Testis Kanseri

Testis Kanseri

15-35 yaş arasındaki erkeklerde sık görülür. Ancak aylık muayeneler ve bulguların değerlendirilmesiyle hastalığı erken dönemde yakalayabilirler. Bu her hastalıkta olduğu gibi testis kanseri hastalığında da önemlidir. Testis kanseri genelde tek testiste görülür. Bu tip vakalarda erkek üretkenlik fonksiyonlarını diğer testis ile sürdürebilir. Belirtiler: Testislerde ağrılı kitle Alt karın bölgesi ve kasıklarda ağrı Scrotumda ani kan […]

15-35 yaş arasındaki erkeklerde sık görülür. Ancak aylık muayeneler ve bulguların değerlendirilmesiyle hastalığı erken dönemde yakalayabilirler. Bu her hastalıkta olduğu gibi hastalığında da önemlidir. Testis kanseri genelde tek testiste görülür. Bu tip vakalarda erkek üretkenlik fonksiyonlarını diğer testis ile sürdürebilir.

Belirtiler:
Testislerde ağrılı kitle
Alt karın bölgesi ve kasıklarda ağrı
Scrotumda ani kan ve sıvı toplanması, ağırlık hissi
Testislerde elle bir değişikliğin hissedilmesi

Bu belirtiler farklı hastalıklar nedeniyle olabilir. Eğer belirtiler 2 haftadan fazla sürüyorsa doktora görünmelisiniz. Erken teşhis için önemli bir nokta kişinin kendi kendine muayenesidir. Sıcak banyo veya duş sonrası scrotumun sıcaktan gevşediği zaman doğru muayene zamanıdır. Aynanın karşısına geçip ayakta durun ve derisinde değişiklik, şişlik var mı diye kontrol edin. Testislerinizi her iki elinizle muayene edin. Orta parmak testisin altında, baş parmaklarınız üstte olma üzere testisi nazikçe çevirin. Bir testisin diğerinden büyük olmasına şaşırmayın, çünkü bu normaldir. Spermi taşıyan ve biriktiren yumuşak tubular bir yapısı olan epididymisi bulun. Kanserli kitleler genelde bu bölgede olurlar. Fakat testisin ön yüzünde de olabilir.

Muayene sonucunda bir kitle ile karşılaşırsanız doktorunuza görünün. Bu kitle kanserli olsun olmasın muayene edilmelidir. Aksi takdirde yayılabilir. Doktor tanı için kan testleri ve ultrason isteyecektir. Tanıda skrotal ultrasonografi yanı sıra AFP ve beta-HCG denilen kan tahlilleri en önemli yöntemlerdir. Nadir olarak biyopsi istenir. Testis kanserinde de erken teşhis ve tedavi önemlidir. Kanseri büyük ölçüde geriletir. Tedavi biçimi hastanın yaşına, durumuna göre değişebilir. En önemli aşama tümörün cerrahi müdahale ile çıkarılmasıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM