Testis Torsiyonu (Testis Burulması) Nedir?

Testis Torsiyonu (Testis Burulması) Nedir?

Testisler skrotum içinde birer sperm kanalı üzerinde asılı olarak bulunur. Testisleri besleyen kan damarları bu kanallarda olur. Testislerin burulmasıyla, testis sperm kanalının etrafından döner ve testise kan gitmesi engellenir. Bazen hiç bir nedeni olmayan bu sorun, uykuda bile ortaya çıkabilir. Ayrıca fiziksel hareketle de oluşabilir. Belirtiler: – Şişme – Tek testiste ani ve çoğunlukla şiddetli […]

Testisler içinde birer üzerinde asılı olarak bulunur. Testisleri besleyen kan damarları bu kanallarda olur. Testislerin burulmasıyla, testis sperm kanalının etrafından döner ve testise kan gitmesi engellenir. Bazen hiç bir nedeni olmayan bu sorun, uykuda bile ortaya çıkabilir. Ayrıca fiziksel hareketle de oluşabilir.

Belirtiler:

– Şişme
– Tek testiste ani ve çoğunlukla şiddetli sancı;
– Bulantı, kusma
– Baygınlık hissi
– Skrotum içinde testislerden birinin yukarı çıkması;
– Ateşlenme
– Testiste aniden ya da ağır bir fiziksel haraket sonrasında meydana gelen şiddetli sancı.

Testisin burulması sık rastlanan bir durum olmamakla birlikte, daha çok küçük çocuklarda, bazen de ergenlik çağı döneminde görülür. Fakat her yaşta da görülme olasılığı vardır.

Anne ve babalara öneriler

Bebeğin açıklanamayan bir huzursuzluğu varsa mutlaka bezini çıkararak testisine bakınız.
İyi bir gözlemci olunuz. Bebeğinizin bezini değiştirirken dikkat ediniz.
Çocuğun kasık ve torbalarında hissettiği ağrıyı ciddiye alarak, torsiyon olasılığını düşünüp doktora başvurunuz.
Bebeğinizin testislerinde ve torbasında kızarıklık, şişlik, hassasiyet olduğunu anlayınca derhal doktora başvurunuz.

Teşhis:

Tanı, muayene ve Dopler Ultrasonografi ile konur. Aynı yerde meydana gelen dağılmayan şiddetli sancıyla birlikte seyreden kusma ve bulantı baygınlık hissi, ortada yaralanma, tahriş gibi bir durum yoksa, testisin burulması olayı akla gelir. Aynı belirtiler skrotum içinde iltihap ve tümör ihtimalini de düşündürebilir. ile epididimitin semptomları birbirine benzer. Bu iki rahatsızlığı birbirinden ayırmak için, ayaktayken acıyan testis kaldırılır. Burulma varsa testis fazla acıyacak, epididimitse rahatsızlık testis hafif ağrıyacaktır.

Tedavi:

Bazı durumlarda teşhisi doğrulayarak, testisin burulmasını önlemek için cerrahi müdahale yapılabilir. Testiste ani ve kesikin bir ağrı olursa mutlaka doktora gidilmeli ve acil müdahale edilmelidir. Burulma 1-2 saat içinde düzeltilmezse, testis yeterince kan gitmediği için beslenemez ve bir ameliyatla çıkarılması gerekebilir. Tıbbi müdahalesiz burulan bir sperm kanalının açılması söz konusu değildir.

Ameliyat:

Testis burulmasında doktor, testisi normal durumuna getirip düzeltmek ve yerini tespit etmek için, hemen cerrahi müdahaleye gerek duyacaktır. Bunun yanında, ileride ortaya çıkabilecek bir burulma ihtimalini devre dışı bırakmak için için, genellikle diğer testis de yerine tespit edilir.

Bazende doktor burulmuş olan testisi dikkatle çevirerek eski haline getirip düzeltmesi mümkündür. Buna rağmen, ileride yapılacak bir ameliyat daha iyi olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM