Tetanos

Tetanos

Tetanos normalde toprakta yaşayan, hayvan dışkısı içeren toprakta olan bakterilerin “Klostridyum tetani bakterisinin” sebep olduğu bir hastalıktır. Kesik, yara, çizik, sıyrık veya bir şeyin cilde batmasıyla tetanos mikrobu kana karışabilir. Hatta bağışıklık sistemi zayıf olan birinin diken batması gibi hafif bir yara oluşması bile tetanosa neden olabilir. Belirtileri: İlk aşamada huzursuz ve baş ağrılı bir […]

normalde toprakta yaşayan, hayvan dışkısı içeren toprakta olan bakterilerin “ bakterisinin” sebep olduğu bir hastalıktır. Kesik, yara, çizik, sıyrık veya bir şeyin cilde batmasıyla kana karışabilir. Hatta bağışıklık sistemi zayıf olan birinin diken batması gibi hafif bir yara oluşması bile tetanosa neden olabilir.

Belirtileri:
İlk aşamada huzursuz ve baş ağrılı bir dönem geçirilir. Asıl olan belirtiler ağrılı adale kramplarıdır. Bu kramplar özellikle boyun ve çenede görülürler. İleriki aşamada gövdede kaslar sertleşir ve kramplar meydana gelir. Nefes almada güçlük çekilir. Bazı durumlarda bu belirtilere ateş eşlik edebilir. Mikrop alındıktan 5 ile 20 gün sonunda belirtiler ortaya çıkar. Bu durumu genelde havale nöbetleri takip eder ve bazı insanlar bu hastalıktan ölebilirler. Tetanosun halen çok etkili yüzde yüz iyileştirici bir tedavisi yoktur.

Tetanos Aşı:
Bebeklere yapılan karma aşı difteri, boğmaca ve tetanosa karşı yapılır. Bu aşı yapılan çocuklar tetanosa karşı bağışıklık kazanırlar. Fakat bu bağışıklık zamanla azalır. Bu yüzden ömür boyu belirli aralıklarla (10 yılda bir) yaptırmak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM