Tıbbi Atıklara Çözüm Getirilecek

Tıbbi Atıklara Çözüm Getirilecek

Yakılarak yok edilmeye çalışılan tıbbi atıklar konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni uygulama hazırlığına start verdi. İnsan ve çevre sağlığının korunması için 2014 yılı itibariyle günlük 10 tonun üzerinde tıbbi atık oluşturan illere, yakma tesisi kurma zorunluluğu getirilecek. İçerdikleri kimyasallar, toksinler, radyoaktif maddeler yüzünden insanları ve çevreyi tehdit eden tıbbi atıklar artık yakılacak. Bu yüzden […]

Yakılarak yok edilmeye çalışılan konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni uygulama hazırlığına start verdi. İnsan ve çevre sağlığının korunması için 2014 yılı itibariyle günlük 10 tonun üzerinde tıbbi atık oluşturan illere, yakma tesisi kurma zorunluluğu getirilecek. İçerdikleri kimyasallar, toksinler, radyoaktif maddeler yüzünden insanları ve çevreyi tehdit eden artık yakılacak. Bu yüzden büyük şehirlerde yakma tesisleri bulundurulması zorunlu olacak.

 

Türkiye’de bir yakma ve 34 sterilizasyon tesisiyle, 19 ilde tıbbi atıklar yok ediliyor. Büyükşehirlerden Adana, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Konya, Kocaeli, Kayseri, Mersin, Samsun, Sakarya ve Trabzon’da sterilizasyon, Kocaeli’nde de bir yakma tesisi bulunmakta.

 

İnsan sağlığı açısından risk oluşmaması için yapılacak çalışma, 1 Ocak 2014 tarihinde hayata geçecek. Yakma tesisi bulunmayan büyükşehirler arasında  İstanbul, Ankara, Denizli, Balıkesir, Aydın, Manisa, Malatya, Hatay, Kahramanmaraş, Tekirdağ, Mardin, Muğla, Şanlıurfa ve Van bulunmakta. Bu illere 2014 yılına kadar yakma tesisi kurulacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM