Tifo (Typhoid Fever)

Tifo (Typhoid Fever)

Tifo salmonella typhi bakterisinin neden olduğu bir hastalıktır. Salmonella bakterisi çevremizde yaygın olarak bulunur. Fakat her salmonella bakterisi tifoya neden olmamaktadır. Salmonella enfeksiyonları ishalle seyreden enteritlerdir. Tifo ise sistemik bir hastalıktır. Dünyanın her yerinde görülebilen tifoya, hijyen koşullarının iyi olmadığı yerlerde daha sık rastlanır. Mikroplu yemek ve suyu tüketilmesiyle bulaşan tifo, bazende dışkı-ağız yoluyla bulaşır. […]

bakterisinin neden olduğu bir hastalıktır. Salmonella bakterisi çevremizde yaygın olarak bulunur. Fakat her salmonella bakterisi tifoya neden olmamaktadır. Salmonella enfeksiyonları ishalle seyreden enteritlerdir. ise sistemik bir hastalıktır. Dünyanın her yerinde görülebilen tifoya, hijyen koşullarının iyi olmadığı yerlerde daha sık rastlanır.

Mikroplu yemek ve suyu tüketilmesiyle bulaşan tifo, bazende dışkı-ağız yoluyla bulaşır. Kanalizasyon atıkları yüzünden kirlenmiş sulardan tutulan kabuklu hayvanlar mühim bir enfeksiyon kaynağıdır. Sinekler enfeksiyonu besinlere aktarabilir ve bu olay insanlarda enfeksiyon oluşturmaya yetebilir. Eğer çok sayıda insan aynı içme suyunu kullanıyorsa bu tifo salgınlarına sebep olabilir.

Tifonun şiddeti farklılıklar gösteren sistemik bir hastalıktır. Ağır vakaların başlangıcı kademeli olarak gelişir. Ateş, baş ağrısı, iştahsızlık, halsizlik, uykusuzluk ilk belirtileri arasındadır. Yetişkin ve büyük çocuklarda kabızlık ishalden daha çok görülmektedir. Tedavi uygulanmaya başlanmazsa devamlı ateş, kalp yavaşlaması dalak ve karaciğer büyümesi bazı vakalarda zatürreye kadar gidebilir. Hastaların %50’sinde gövdede bastırıldığı zaman pembe benekler ortaya çıkar. 3. haftada tedavi edilmemiş vakalarda ilaveten mide-bağırsak tulumu ve bir takım başka komplikasyonlar gelişir. Bunlar ölüme bile yol açabilirler. tifo olan kişilerin %2-5’i kronik taşıyıcı olurlar.

Daha öncede belirttiğimiz gibi tifo gerekli hijyen koşulları sağlanmamış her yerde görülebilir. Hastalıklı bölgelere gidecek olan tüm yolcular potansiyel tifo riski altındadırlar. Risk özellikle Kuzey ve Batı Afrika, Güney Asya ve Peru’da yükselmektedir. olmuş bireylerin bile hijyene dikkat etmeleri, kontamine su ve yiyecek tüketmekten kaçınmaları gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM