Tırnaklardaki Değişim Hangi Hastalıklara İşarettir

Tırnaklardaki Değişim Hangi Hastalıklara İşarettir

Tırnaktaki deformasyonlar basit sağlık sorunlarını işaret eder. Tırnaklarımız birer sağlık ölçütüdür. Tırnaklar yetersiz beslenme, enfeksiyon ve ciddi hastalıklar konusunda uyarı verir. Soluk renkli tırnak Soluk veya beyaz renkli tırnaklar genelde yaşlılıktan dolayı meydana gelip zararsızdır. Fakat anemi, kalp yetmezliği ve karaciğer hastalığı gibi ciddi hastalıkların habercisi de olabilir. Tamamen beyaz tırnak Eğer tırnağınızın üstü tamamen […]

Tırnaktaki deformasyonlar basit sağlık sorunlarını işaret eder. Tırnaklarımız birer sağlık ölçütüdür. yetersiz beslenme, enfeksiyon ve ciddi hastalıklar konusunda uyarı verir.

Soluk renkli tırnak
Soluk veya beyaz renkli tırnaklar genelde yaşlılıktan dolayı meydana gelip zararsızdır. Fakat anemi, kalp yetmezliği ve karaciğer hastalığı gibi ciddi hastalıkların habercisi de olabilir.

Tamamen beyaz tırnak
Eğer tırnağınızın üstü tamamen beyazsa karaciğerle ilgili ciddi bir probleminiz var demektir. Sizde hepatit çıkabilir. Eğer sarımtıraksa yine karaciğerde farklı bir sorun var demektir.

Sararmış tırnak
Sararmış renkteki tırnak genellikle mantar hastalığı belirtisidir. Kalınlaşmış, tırnak yatakları içine doğru çekilmiş, ufalanmış görüntüsü varsa bu mantara işarettir. Ayrıca sararmış tırnak nadirende olsa diabet, sedef hastalığı, troit sorunu ve akciğerle ilgili bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Mavimsi tırnak
Tırnaklarınız mavimsi ise bundan anlaşılacak şey vücudunuza yeterince oksijen girmediğidir. Akciğer hastalığı veya zatürre habercisi olabilir. Mavilik çok hafifse bu diabete dikkat demektir.

Pürüzlü, dalgalı tırnak
Yüzeyi pürüzlü, eğri büğrü, çukurlaşmış, kahve-kırmızı lekeli tırnakların altında sedef hastalığı veya eklem iltihabı olabilir.

Etrafı şişmiş tırnak
Tırnak çevreniz şiş ve bombeleşmişse kızarıksa bu tırnak yatağının iltihaplandığını gösterir. Deri veremi denen hastalığın belirtisi olabilir.

Çatlak ve ikiye ayrılmış tırnak
Çatlak, kolay kırılıp ikiye ayrılan tırnaklar trioit hastalığının habercisi olabilir. bu deformemin yanında tırnaklar sarımtrak ve tırak altı ile birleşikse bu mantara işaret edebilir.

Koyu renkli çizgiler belirmiş tırnak
Tırnak yüzeyinde koyu renk çizgiler, gölgeler belirmişse hemen doktora başvurulmalı. Bu en tehlikeli cilt kanserlerinden olan Melanom’un habercisi olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler