Topuk Ağrısı ve Nedenleri

Topuk Ağrısı ve Nedenleri

Tendon İltihabı: Topuk kemiğinizin ön kısmından başlayıp, ayağınızın altına doğru uzanan bir ağrınız varsa bunun içe dönme yani yürürken veya koşarken ayağın düz tabanlaşması ve yuvarlanması, taban desteği zayıf olan ayakkabı, sert tabanlı ayakkabı, uzun yürüyüşler, koşmalar veya ani dönüş yapmayı gerektirecek stresli etkinlikler gibi nedenleri olabilir. Kendi kendinize tedavi yöntemi uygulayarak bunu ortadan kaldırabilirsiniz. […]

Tendon İltihabı: kemiğinizin ön kısmından başlayıp, ayağınızın altına doğru uzanan bir ağrınız varsa bunun içe dönme yani yürürken veya koşarken ayağın düz tabanlaşması ve yuvarlanması, taban desteği zayıf olan ayakkabı, sert tabanlı ayakkabı, uzun yürüyüşler, koşmalar veya ani dönüş yapmayı gerektirecek stresli etkinlikler gibi nedenleri olabilir. Kendi kendinize tedavi yöntemi uygulayarak bunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Bursit (Kese İltihabı): Örneğin ayakkabı baskısıyla, topuğun üzerine sert basmakla, topuğunuzun altında yer alan kese iltihaplandı. Bunda da kendi kendinize tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz. Ancak yürüyüşünüzü düzeltmek için bir tabanlığa ihtiyacınız var.

Aşil Kiriş İltihabı: Bacak kaslarını topuğun arkasına bağlayan uzun kişirte ağrı, şiş ya da hassasiyet olur. Bu muhtemelen bacak kaslarındaki kısalmadan veya esneme azlığından, sağlam olmayan ayakkabıdan, içe dönme ve sert yüzeylerde koşmaktan meydana gelir.

Topuklarınız İçin Ne Yapabilirsiniz?
Topuk sorunlarının iyileşme süreci uzundur. İltihaplı kiriş, , aşil kirişi iltihabı için;
– Bir hafta kadar ayağınızı mümkün olduğunca dinlendirin.
– Topukluk, tabanlık ve uygun ayakkabı kullanın.
– Yürüyüşler sonrasında buz masajı yapın.

Önlem için;
– Rahat ayakkabılar giyin. Egzersiz yaparken, çalışırken uygun ve rahat ayakkabı seçin.
– Ayaklarınızı, ayak bileklerinizi germek ve güçlendirmek adına egzersizler yapın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler