Topuk Dikeni Neden Olur? Nasıl Geçer?

Topuk Dikeni Neden Olur? Nasıl Geçer?

Sabahları veya uzun süreli dinlenimlerden sonra ilk adım attığınızda topukta ağrı oluyorsa sizde de topuk dikeni var demektir. Topuk dikeni neden olur? topuk dikeni nasıl geçer? gibi soruların yanıtlarını verelim. Sabah uyandınız ve ilk atımı atacaksınız veya uzun süre ayakta kaldınız ve bir müddet dinlendikten sonra kalkacaksınız. İlk adımı attığınız an topukta batma, ağrı gibi […]

Sabahları veya uzun süreli dinlenimlerden sonra ilk adım attığınızda topukta ağrı oluyorsa sizde de topuk dikeni var demektir. Topuk dikeni neden olur? topuk dikeni nasıl geçer? gibi soruların yanıtlarını verelim.

Sabah uyandınız ve ilk atımı atacaksınız veya uzun süre ayakta kaldınız ve bir müddet dinlendikten sonra kalkacaksınız. İlk adımı attığınız an topukta batma, ağrı gibi bir his oluşuyorsa bu topuk dikeninin 1 numaralı belirtisidir. Bu ağrı tabi bir kaç adım sonra kendiliğinden geçecektir. Topuk dikeninin diğer adına plantar fassit denir.

Yetişkin insanlarda çok sık rastlanan bir durumdur. Topuk dikeninin genelde neden olduğu ağrının kalkaneus kemiğinden kaynaklandığı belirtiliyor fakat aslında durum öyle değil. Yapılan araştırmalarda 50 yaş üstü kişilerde bu kemiğin yerinden kayması ile herhangi bir topuk ağrısının orantısı olmadığı saptanmıştır. Tam tanı olarak şöyle açıklayabiliriz. Vücut ağırlığını yere ileten plantar fasia adlı bir zar topuk kemiği ile ayak parmaklarının tabanına yayılır. Bu zar zamanla bazı sebeplerden ötürü esnekliğini kaybederek topuk kemiğine batar.

Fazla kilolu erkekler ve kadınlar, koşu veya uzun yürüyüş yapanlar, düz taban veya kubbe ayak gibi anatomik bozuklukları olanlar, çalışma şartlarından ötürü ayakta veya sert bir zeminde olanlar, tabanı çok sert veya babet tarzı ayakkabı giyenlerde topuk dikeni olma ihtimali yüksektir. Bazı araştırmalar topuk dikeninin nadir de olsa romatizmal hastalıkların habercisi olabildiğini ortaya çıkarmıştır. Ayak bileği burkulmaları gibi travma durumundan sonra ortaya çıkan topuk ağrıları, topuk dikeniyle karıştırılmamalıdır.

Topuk dikeni nasıl geçer? ; Bazı yapılacak egzersizler doğru ve düzenli olarak yapıldığı taktirde topuk dikeni hızla geçecektir. Ayrıca ağrı olan yere buz uygulaması, NSAİ ilaçları ve özel üretilen tabanlıklar gibi unsurlarla tedavi edilir. Eğer topuk dikeni dirençli durumlarda gece atelleme, ağrıyan noktaya sterroid injeksiyonu ve ESWT gibi yöntemlerle yine tedavi edilebilir.

Topuk dikenini önlemek için sert yüzeylerin üstünde çok durmamak ve yürümemek lazım. Ayrıca giyilen ayakkabı çok önemli etkendir. Mutlaka tabanı yumuşak olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM