Trohom

Trohom

Trohom hastalığı özellikle gelişmekte olan ülkelerde görülen ciddi bir sorundur. dünyada körlük nedenlerinden biridir. Gözdeki saydam tabaka bozuklukları ve göz kapağı durumunda değişimler ile birlikte ilerleyen bulaşıcı ve sümüksel bir zar iltihabıdır. Trohomun en bulaşıcı olduğu zamanlar erken dönemlerdir. Bu dönemde hasta ile doğrudan temasta olmak, havlu, mendil vs. gibi hasta tarafından kullanılmış eşyaları kullanma […]

hastalığı özellikle gelişmekte olan ülkelerde görülen ciddi bir sorundur. dünyada körlük nedenlerinden biridir. Gözdeki saydam tabaka bozuklukları ve göz kapağı durumunda değişimler ile birlikte ilerleyen bulaşıcı ve sümüksel bir zar iltihabıdır. Trohomun en bulaşıcı olduğu zamanlar erken dönemlerdir. Bu dönemde hasta ile doğrudan temasta olmak, havlu, mendil vs. gibi hasta tarafından kullanılmış eşyaları kullanma sizi de riske sokar.

Trohom hastalığının gelişimini 4 evrede ele alabiliriz.
– Başlangıç evresinde hastalık önemli bir rahatsızlığa neden olmadığı için farkedilmez. Üst göz kapağının sümüksel zarında kesecikler meydana gelmiştir. Kuluçka dönemi takriben 7 gündür.

– Hastalığın yerleşme evresi; keseciklerin sayısı artmış ve büyümüşlerdir. Küçük bir basınçla bile patlayacak haldedirler. Bunun yanında saydam tabaka bozuklukları belirir. Hastanın ışığa karşı duyarlılığı artar.

– Bir kaç ay veya yıl sonra görülür.

– Göz kapakları sümüksel zarında nedbeleşme, saydam tabaka nedbeleşmelerine ek bir tahrişe neden olan trikiyazis oluşur. Bu evrede genelde bir enfeksiyona neden olan göz yaşı yollarının tıkanması da görülür.

Tedavisi:
4 ila 6 haftalık bir tedavi süreci vardır. Hastalık antibiyotik ve sülfamitli damlalarla tedavi edilirse iyileşirler. Hastalığın sık görüldüğü ülkelerde koruyucu tedavilerde yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM