Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz Kampanyası

Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz Kampanyası

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği tarafından başlatılan ve bu yıl 5.si düzenlenen “Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyası kapsamında 9-15 Mayıs’ta çeşitli illerde vatandaşın tansiyonu ölçülecek. Kampanyada bugüne dek 100 binden fazla kişinin tansiyonu ölçüldü. Yapılan açıklamada kampanyanın amacı dünyada 4 kişiden birinin ölüm nedeni olan hipertansiyon hakkında farkındalık yaratmak ve kişileri bilinçlendirmek. Türk Hiper Tansiyon […]

tarafından başlatılan ve bu yıl 5.si düzenlenen “Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyası kapsamında 9-15 Mayıs’ta çeşitli illerde vatandaşın tansiyonu ölçülecek. Kampanyada bugüne dek 100 binden fazla kişinin tansiyonu ölçüldü. Yapılan açıklamada kampanyanın amacı dünyada 4 kişiden birinin ölüm nedeni olan hakkında farkındalık yaratmak ve kişileri bilinçlendirmek.

Türk Hiper ve Böbrek Hastalıkları Derneği tarafından yapılan açıklamada, dünyada 972 milyon, Türkiye’de toplam 18.5 milyon hastası ölüm riskiyle yaşıyor. Nüfusun %31’i tansiyonunu hiç ölçtürmüyor. Her 100 kişiden 60’ı tansiyonunun yüksek olduğunun farkında değil.

Açıklamada, kampanyanın 14 Mayıs Pazartesi günü Taksim Meydanı’ndaki basın toplantısının ardından 15 Mayıs Salı günü Beşiktaş Meydanı’nda sona ereceği bildirildi.

Uzmanlar belirtilere ve tuz tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Çoğu kişide belirti vermeden sinsice ilerleyen ve yıllarca devam eden hastalığın belirtileri arasında, baş dönmesi ve ağrısı ile zaman zaman burun kanaması görülmekte. Tuz tüketimi, aşırı alkol, genetik yatkınlık, ileri yaş ve stres tansiyonu tetiklemekte. Yüksek tansiyon en çok atardamarlara, kalbe, beyin ve böbreklere zarar veriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler