Tuz Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Tuz Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Günümüzde insanlar tuz hakkında tam anlamıyla bilgi sahibi değil. Aşırıya kaçmak zararlara yol açıyorken, tam noktasını bulduğumuzda ise yarar sağlıyor. Uyku düzeninden, vücut sağlığına kadar önemli bir yeri olan tuzun halk arasında maalesef çok fazla yanlış biliniyor. Yeterli miktarlarda alınan tuz sağlıklı bir yaşamın parçası oluyor. Tuz vücuttaki dengeleri bozuyor. Bu yanlış bir tezdir nedeni ise […]

Günümüzde insanlar tuz hakkında tam anlamıyla bilgi sahibi değil. Aşırıya kaçmak zararlara yol açıyorken, tam noktasını bulduğumuzda ise yarar sağlıyor. Uyku düzeninden, vücut sağlığına kadar önemli bir yeri olan tuzun halk arasında maalesef çok fazla yanlış biliniyor. Yeterli miktarlarda alınan tuz sağlıklı bir yaşamın parçası oluyor.

  1. Tuz vücuttaki dengeleri bozuyor. Bu yanlış bir tezdir nedeni ise hücrelerde asit birikimini azaltan ve vücudun toplam alkali asit dengesinin düzenlenmesinde tuzun yardımı büyüktür. Yani vücudun pH seviyesinin dengelenmesi açısından önemlidir. Eğer kanın asit değeri dengelenemezse, bağışıklık sisteminin bozulması, böbrek hastalıkları ve Alzheimer gibi hastalıkların gelişimi başlar. İşte bu noktada tuz önemlidir.
  2. İyotlu tuz yetişkin ve çocukların sağlığı bakımından önemsizdir. Bu da yanlıştır. Hormon üretiminde büyüme ve gelişme bakımından tuz önemli bir katkı maddesidir. Ayrıca iyot önemli bir elementtir. Vücut tarafından üretilmediği için mutlaka alınması gerekmektedir. Vücutta iyot eksikliği hamilelerde bebeklerin düşük olması veya erken doğması, bebeklerde zeka geriliği, sağırlık, cücelik ve daha farklı sorunların oluşmasına neden olabilir. Araştırmalara göre yılda doğan 40 milyon çocuk iyot yetersizliği nedeniyle zihinsel gerilik riski altında bulunuyor. Türkiye’nin bazı bölümlerinde de görülen zeka geriliği sorunları iyot eksikliğinin bir göstergesidir. O nedenle mutlaka iyotlu sofra tuzunun kullanılması gerekiyor.
  3. Tuz tüketmek zorunlu değildir. Başka besinlerden de alabiliriz. Yarı doğru bir tez fakat asıl doğrusu her şeyin alımı kendisinden olmalıdır. Yani tuz eksikliği varsa bunu tuzdan alacağız. Örnek vermek gerekirse et ve süt ürünlerinden alınan protein ve kalsiyumun yerini başka birşey doldurmuyorsa buda öyledir. Tuzdan alınacak minerallerde başka bir şeyden alınamıyor.
  4. Tuz az tüketilmelidir. Türkiye’nin de olduğu bir çok ülkede yapılan araştırmalar sonucunda tuzun az tüketilmesi bazı sağlık sorunlarını getiriyor. Günlük 3 gramdan az tuz alımı kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkarıyor.
  5. Kaliteli uyku için tuzu hayatınızdan çıkarın. Tuz vücudun hidrat seviyesinin korunmasında yardımcıdır. Yani uyku kalitesini yükseltir. Tuz stresle savaşan serotonin ve melatonin gibi hormonların salınımı arttırır bu nedenle daha az stres ve daha rahat uyku kaçınılmazdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler