Ultrasonun Bebeğe Zararı Var mı?

Ultrasonun Bebeğe Zararı Var mı?

Ultrason bebeğin ana rahmindeki gelişimini izlemek ve cinsiyetini tespit etmek için sıkça başvurulan bir yöntem. Fakat araştırmalar gösteriyor ki ultrason aynı zamanda bebeğe zarar veren de bir yöntem. İsviçreli bilim adamlarına göre bebeğin gelişimi için sıkça başvurulan ultrason cihazı bebeğin beynini etkiliyor. Şu ana kadar keşfedilen en önemli bulgu ise, ultrason dalgalarına maruz kalan bebeklerde […]

bebeğin ana rahmindeki gelişimini izlemek ve cinsiyetini tespit etmek için sıkça başvurulan bir yöntem. Fakat araştırmalar gösteriyor ki aynı zamanda bebeğe zarar veren de bir yöntem. İsviçreli bilim adamlarına göre bebeğin gelişimi için sıkça başvurulan bebeğin beynini etkiliyor.

Şu ana kadar keşfedilen en önemli bulgu ise, ultrason dalgalarına maruz kalan bebeklerde solaklığın yaygın olması. Ancak bu keşif ultrasonun bilinmeyen başka etkilerinin olabileceğine dair kuşkular doğuruyor.

İngiltere’de yayınlanan The Sunday Telegraph gazetesine göre, İsveçli bilim adamları hamilelik boyunca ultrasonla izlendikten sonra 1970’lerde doğan 7 bin kişi ile aynı yıllarda doğan ve ultrason dalgalarına maruz kalmamış 170 bin kişiyi karşılaştırdılar ve annesi ultrasona girmiş kişilerde solak sayısının yüksek olduğu dikkatlerini çekmiştir.

Özellikle 1975’ten sonra doğan ve anne karnında ultrasona maruz kalmış bebeklerde solalık oranı %32’lere kadar yükselmiştir. Bunun nedeninin ise tıbbın ultrason yöntemini özellikle hamileliğin son aylarında kullanmalarına bağlanmıştır.

Özellikle 1975’ten sonra doğan, anne karnında ultrasona maruz kalmış çocuklarda solaklık oranının yüzde 32’lere kadar yükseldiğini belirten uzmanlar, bunun nedenini, tıbbın ultrasonu hamileliğin son aylarında da kullanmaya başlamasına bağladılar.

Bilim adamları, hamileliğin son aylarında hamile kadının ultrasona girmesinin birçok ülkede rutin hale geldiğini ve kadınların çok gerekli haller dışında ultrasona girmeyi reddetmemesini de istedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM