Üretra Daralması Nedir?

Üretra Daralması Nedir?

Üretra, penisin içinde idrar ve meniyi taşıyan ince borudur. Bu boru bazen öyle daralır ki, içinden idrar geçemez. Bu durum fazla görülmeyen bir rahatsızlıktır. Üretra daralmasının bir çok sebebi olabilir. Bir hastalık sonucunda ya da penisin incinmesi sonucunda oluşabilir. Bu zamanla büzülerek yollu daraltan bir yara izi oluşabilir Bu da üretranın tıkanmasına neden olabilir. İdrar […]

Üretra, penisin içinde idrar ve meniyi taşıyan ince borudur. Bu boru bazen öyle daralır ki, içinden idrar geçemez. Bu durum fazla görülmeyen bir rahatsızlıktır.

Üretra daralmasının bir çok sebebi olabilir. Bir hastalık sonucunda ya da penisin incinmesi sonucunda oluşabilir. Bu zamanla büzülerek yollu daraltan bir yara izi oluşabilir Bu da üretranın tıkanmasına neden olabilir. İdrar yolu ender olarak tamamen kapanabilir. Akut bir belsoğukluğu olayıd yıllar sonra üretra daralmasına sebep olabilmektedir.

 

Belirtileri:

– İdrara çıkma zorluğu;

– Ağrılı idrara çıkma.

– Tekrarlayan sistik nöbetler.

 

Teşhisi:

Zor ve ağrılı bir şekilde idrar yapıyorsanız mutlaka bir ürologa görünmeniz gerekir.

Üretra daralmasından başka nedenler de bu problemleri doğurabilir. Doktorunuz muhtemelen penisi tetkik edecek, çeşitli testler yapacak ve üretrayı ince, esnek bir aletle inceleyerek, uygulayacaktır.

 

Tedavisi:

İdrarın normal bir şekilde yapılabilmesi için üretra daralmasının tedavi edilmesi şarttır. İlk yapılacak işlem içine ince bir alet sokularak daralan üretrayı genişletmektir. Bu işlem lokal anesteziyle gerçekleştirilir. Bu bir kaç defa tekrarlanması gereken bir tedavi yöntemidir. Eğer bu yöntem israr yolu açmada yetersiz kalırsa, ameliyat yöntemine başvurulur.

Sistoskopiyle darlığın derecesi bakılır ve ameliyat uygulandığı zamanda bu işlem sistoskopa özel bazı aletler takılarak yapılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM