Ürtiker (Kurdeşen)

Ürtiker (Kurdeşen)

Ürtiker yani kurdeşen bir alerjene maruz kaldıktan sonra vücudun herhangi bir yerinde görülen, şişkinlik, kızarıklık ve kaşıntıdır. Lezyonlar genelde bir kaç saat içinde iyileşebilmekte fakat yerine yeni lezyonlar görülebilmektedir. Ürtiker, öngörülemez bir durumdur ve uyku ve günlük yaşamda neden olduğu etkileşimler ve şiddetli kaşıntı nedeniyle ciddi bir rahatsızlık vermektedir. Ürtiker/anjioödem genellikle akut (altı haftaya kadar […]

Ürtiker yani bir alerjene maruz kaldıktan sonra vücudun herhangi bir yerinde görülen, şişkinlik, kızarıklık ve kaşıntıdır. Lezyonlar genelde bir kaç saat içinde iyileşebilmekte fakat yerine yeni lezyonlar görülebilmektedir. Ürtiker, öngörülemez bir durumdur ve uyku ve günlük yaşamda neden olduğu etkileşimler ve şiddetli kaşıntı nedeniyle ciddi bir rahatsızlık vermektedir. Ürtiker/anjioödem genellikle akut (altı haftaya kadar devam eden) ve kronik (altı haftadan uzun süren) olarak ikiye ayrılır. Ürtiker halk arasında, kurdeşen veya olarakta bilinir.

Kurdeşen (ürtiker) nedenleri kişilere göre değişiklik gösterebilir. Bazı vakalarda yenilen, içilen bir şey kurdeşene sebep olabilirken, bazı durumlarda soğuk veya sıcak kurdeşene neden olabilmektedir. Bazı durumlarda kurdeşenin tekrarlama olasılığı vardır. Fakat bir kere görülüp sonra tamamen geçtiğide olur. Kurdeşen belirli bir gıda maddesine karşı bir alerji göstergesi olabildiği gibi, vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı bazı türleri de nedeni olabilir.

Çocuklarda vücudun zayıf olduğu dönemlerde gıda alerjisi görülme olasılığı yükseltir. Bağışıklığının yüksek olduğu zamanlarda ise alerji veya kurdeşen ihtimali çok düşer. Annelerin dikkat etmesi gereken, çocuğu hangi gıda maddesini tükettikten sonra kurdeşen olduğudur. Buna göre bir beslenme planı dahilinde çocuğu beslemelidir. Kurdeşen çocuğun farkında olmadan yaşadığı ciddi bir sorununda habercisi olabilir. Hiç bir dış etken olmaksızın, herhangi bir besin maddesi vb. dışında, çocuğunuz stresten de kurdeşen olabilir. Böyle durumlarda çocuğun beslenme, uyku düzeni ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine dikkat etmek gerekir.

Tedavisi:
Tedavi için cilt doktoruna görünmek gerekir. Alerjik testler araştırmalara yapılır. Doktorlar kaşıntı için antihistamin türü ilaçlar ve topikal kremler verebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM