Uyku Felcinin Nedenleri? Uyku Felcinden Kurtulma Yolları

Uyku Felcinin Nedenleri? Uyku Felcinden Kurtulma Yolları

Bu yazımızda uyku felci nedir? uyku felcinden nasıl kurtulunur? uyku felcinden kurtulma yolları ve halk arasında bilinen karabasanın nedenlerini yazacağım. Uyku felci, genelde halk arasında karabasan olarak bilinir. Uyku felcini, uyanıklılık ile uykuya geçiş dönemi arasında meydana gelen bir sıkıntı olarak adlandırabiliriz. İnsanların genel olarak %40’ı hayatının bir döneminde bu sıkıntılı durumu çekiyor. Karabasan olarak […]

Bu yazımızda uyku felci nedir? uyku felcinden nasıl kurtulunur? uyku felcinden kurtulma yolları ve halk arasında bilinen karabasanın nedenlerini yazacağım.

Uyku felci, genelde halk arasında karabasan olarak bilinir. Uyku felcini, uyanıklılık ile uykuya geçiş dönemi arasında meydana gelen bir sıkıntı olarak adlandırabiliriz. İnsanların genel olarak %40’ı hayatının bir döneminde bu sıkıntılı durumu çekiyor. Karabasan olarak bilinen fakat aslında bir uyku sıkıntısı olan uyku felci bazı faktörlere bağlı olarak meydana gelir. Peki uyku felcinin nedenleri nelerdir?

Uyku felcinin en büyük nedeni ilk olarak uykusuzluktur. Uyku düzeninde değişimler yani bir gün farklı, diğer gün farklı saatlerde uyumak gibi. Anksiyet sorunları, kalıtsal problemler, sırt üstü yatmak ve madde kullanımları sigara, bir takım uyuşturucular gibi nedenler karabasan sıkıntısına yol açabilir. REM uykusu anında vücut derin uykuya kapılmış olur ve zihin otomatik olarak rüyalar görmeye başlar. Rüya sırasında beyin, vücut kaslarının hareketsiz kalması için kontrol uygular. Eğer REM uykusu anında döngü bitmeden uyanma olursa bilinç açılır fakat vücut hemen kontrol altına alınamayacağı için hareket edemez.

Uyku Felci Sırasında Görülen Halüsinasyonlar ; Uyku felciyle birlikte bazı halüsinasyonlar görülür. En başta geleni karabasandır. Kişiler göğüste baskı hisseder ve üstünde biri oturuyormuş gibi olur. Nefes alıp verme zorlaşır ve kişi ani panikler yaşar. Bazı kişilerde beynin aşırı tetik olması halinde odada bir takım cisimlerin var olduğu hissedilir. Göz önünde aniden geçen, uçan veya süzülen bir cisim görebilirler. Uyku felci genelde 14 ile 20 yaşları arasında ilk kez yaşanır ve hayatı boyunca bu sıkıntılı süreci çekebilir. Dünya nüfusunda %40’lık kesim karabasan olarak adlandırılan sıkıntıyı görür.

Uyku Felcinden Kurtulma Yolları ; Uyku felcini önlemek için birinci kural mutlaka stressiz uyumaktır. Bilinmeyen ilaçlar ve düzensiz uykular da uyku felcini tetikleyeceği için uyku düzeninin sağlanması önemlidir. Ayrıca yan yatarak uyumanız da uyku felcini engelleyecektir. Uyku felci sırasında, vücutta tek bir noktaya odaklanıp o noktanın hareket edilmesini sağlayabilirseniz uyku felci son bulacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM