Uyuz Hastalığı ve Nedenleri

Uyuz Hastalığı ve Nedenleri

Uyuz hastalığı cildin dışında veya nasırlı tabakasında yaşayıp, üreyen, insan gözüyle görülemeyen mikroskobik bir böceğin neden olduğu bir hastalıktır. Küçük, yuvarlak vücutlu ve 8 bacaklı olup deride yuva yapar ve alerjik bir reaksiyona sebep olur. Genelde parmak aralarında, dirseklerde küçük kabarcık veya sivilceler şeklinde görülür. Özellikle geceleri çok kaşıntı yapar. Kaşıntılı yerler daha çok boyundan […]

cildin dışında veya nasırlı tabakasında yaşayıp, üreyen, insan gözüyle görülemeyen mikroskobik bir böceğin neden olduğu bir hastalıktır. Küçük, yuvarlak vücutlu ve 8 bacaklı olup deride yuva yapar ve alerjik bir reaksiyona sebep olur. Genelde parmak aralarında, dirseklerde küçük kabarcık veya sivilceler şeklinde görülür. Özellikle geceleri çok yapar. Kaşıntılı yerler daha çok boyundan aşağı bölümlerdir. Vücutta uyuzdan en çok etkilenen kısımlar arasında kalça, cinsel organlar, meme uçları, bilek, dirsek ve dizler yer alır. Bu kaşıntılar, kaşınma isteği nedeniyle iltihaplanabilir, yara izine dönüşebilirler. Uyuz bulaşıcı bir hastalıktır ve çok çabuk bulaşır. Her yıl dünyada 300 milyondan fazla uyuz vakasının meydana geldiği bilinmektedir.

Uyuz daha çok gelir seviyesi düşük, ihmal edilmiş çocuklarda yada bağışıklık sistemi zayıf kişilerde görülür. Işı ve koku nedeniyle bu canlı cilde yuva yapak, dışkısını atmak ve yumurtalarını bırakmak için üst deri içinden tüneller açar. Kurtçuk yumurtadan çıkar ve derinin yüzeyine doğru hareketlenir. Büyümek içinse deri yüzeyindeki epidermis tabakada yaşar.

Belirtisi:
En yaygın belirtisi özellikle gece görülen kaşıntılardır. Küçük kırmızı kabarcıklar ve sivilcecikler görülür. İleri vakalarda deri pullu ve kabuklu olabilir. Uyuz genellikle vücudun kıvrımlı ve çatlaklı yerlerinde başlar. Vücutta uyuzdan en çok etkilenen kısımlar arasında kalça, cinsel organlar, meme uçları, bilek, dirsek ve dizler, tırnak altında, bileziklerin, yüzüklerin altında ki deride yer alır. Bütün vücuda yayılabilir.

Teşhis ve Tedavisi:
Dermatologlar tarafında tüm vücudun incelenmesiyle teşhis edilirler. Dermatolog teşhis koyamıyorsa, şüphe duyulan yer üzerine steril mineral yağdan bir damla damlatılması suretiyle basit bir test yapılır. Gerilmiş üst deriden parça alınarak mikroskopla incelenir. Gerekirse deri biyopsisi ile tanı konabilir.
Doktorun verdiği ilaçlar özenle ve belirtildiği şeklide kullanılmalıdır. Size verilen losyon, krem vb. cinsel organlarınızda dahil, parmak arasına kadar vücudunuzun hemen her yerine sürün. 24 saat duş almayın, banyo yapmasın. Bu süre zarfında aynı giysileri giyin. 24 saatin sonunda ılık bir banyo yaparak ilaçlardan arının. Yatak çarşaflarınızdan kıyafetlerinize kadar her şeyinizi değiştirin. Normal yıkama şekli bile tüm böcekçikleri öldürmeye yeter. Evde başka uyuzlu kişi varsa hepsi birlikte tedavi olmalıdır. Yumurtasından yeni çıkmış uyuz böceklerini öldürmek için bir hafta sonra tedaviyi tekrar edin. Tedaviden sonra kaşıntı bir süre daha devam edebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM