Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajina Daraltma Ameliyatı

Sık girilen cinsel ilişki, gebelik, yaş vb. durumlar yüzünden genişleyen vajinasını daraltmak isteyen bayanlar olabilir. Ayrıca doğum yapmamış kişilerde de sık cinsel ilişki ve vajina yapısı nedeniyle genişleme olabilir. Bu kişilerinde vajen daraltma ameliyatı olmasında herhangi bir sakınca yoktur. Vajina gevşemesi yapısal olarak veya normal doğum sonrası oluşan travma sonucunda alt genital bölgede bulunan kas […]

Sık girilen cinsel ilişki, gebelik, yaş vb. durumlar yüzünden genişleyen vajinasını daraltmak isteyen bayanlar olabilir. Ayrıca doğum yapmamış kişilerde de sık cinsel ilişki ve yapısı nedeniyle genişleme olabilir. Bu kişilerinde ameliyatı olmasında herhangi bir sakınca yoktur. Vajina gevşemesi yapısal olarak veya normal doğum sonrası oluşan travma sonucunda alt genital bölgede bulunan kas ve yumuşak dokuların gevşeyip genişlemesiyle birlikte sarkmasıdır. nda amaç estetikle kadının öz güvenini ve cinsel hazzı arttırmaktır.

daraltma ameliyatları genelde lokal anestezi ile olur. Fakat bu hastanın isteğine göre değişmektedir. O yüzden genel anestezide yapılabilir. Ameliyat takriben 40-60 dakika sürmektedir. Dikişler genellikle görünmeyecek şekilde alt tarafta olur. 3-4 dikiş yüzeyde görülse de bu rahatsızlık verecek kadar değildir. Bazı hastanelerde kişi ameliyattan hemen sonra eve gönderilirken, bazılarında bir gecelik bir gözetim olabilir. Ameliyattan bir gün sona hasta ılık suda duş alabilir. Vajen daraltma ameliyatından sonra ortalama olarak 2 ila 4 haftadan sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Bu kişinin dikişlerine ve iyileşme hızına bağlı olarak değişmektedir.

Vajina ameliyatından sonra akıllara takılan soru ise vajinanın tekrar genişleyip genişlemeyeceğidir. Uzmanlara göre ameliyat ardından normal doğum yapılmadığı sürece vajinada genişleme olmaz. Sezaryenle doğumun ise genişlemede hiç bir etkisi yoktur. Ayrıca ameliyat sonrasında adet döneminde sızı olması olağandır.

Vajina daraltma ameliyatından sonra pamuklu iç çamaşırı giymeli genital bölgeyi kuru tutmalısınız. Tuvaletten sonra antiseptikli gazlı bez ile önden arkaya bir defa silinir. Bunu 1 hafta kadar uygulamak yararlı olur. Hijyene önem vererek bu hassas dönemi rahatlıkla atlatabilirsiniz.

Vajina daraltma ameliyatları hastaneye, cerraha, ameliyat sırasında kullanılan anesteziye göre değişmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM