Vajinal Kuruluk

Vajinal Kuruluk

Bir cinsel ilişkinin sağlıklı olabilmesi için vaginanın kaygan olması gerekir. Vagina girişi ve im rahim ağzındaki özel salgı bezleri (Bartholin ve Skene bezleri) sümüksü kıvamda kaygan bir sıvı salgılar ve vagen kayganlığı böylece sağlanmış olur. Bu salgı ilişki öncesinde kadının cinsel olarak uyarılmasına bağlı olarak gelir. Yeterli cinsel uyarı olmadığı için veya başka sebeplerden kaynaklı vaginal […]

Bir cinsel ilişkinin sağlıklı olabilmesi için vaginanın kaygan olması gerekir. girişi ve im rahim ağzındaki özel salgı bezleri (Bartholin ve Skene bezleri) sümüksü kıvamda kaygan bir sıvı salgılar ve vagen kayganlığı böylece sağlanmış olur. Bu salgı ilişki öncesinde kadının cinsel olarak uyarılmasına bağlı olarak gelir. Yeterli cinsel uyarı olmadığı için veya başka sebeplerden kaynaklı vaginal kayganlık sağlanamıyorsa kadın ilişki sırasında zorlanabilir, ağrı duyabilir.

Vajinal kuruluktan yakınma genelde kadınlarda menopoz döneminde olur. Bu kadınlık hormonu olan östrojen eksikliğinden kaynaklıdır ve menopoz tedavisiyle düzelir. Fakat menopoz dönemine bağlı olmayan, başka sebeplerde vajinal kuruluğa neden olur.

Bunlar;
Yeterli cinsel uyarılma olmaması
Depresyon hali
Hormon dengesizlikleri
Genital bölge enfeksiyonları
Emzirme dönemi

Vaginal kuruluk nedeni bulunduktan sonra ona göre bir tedavi yöntemi uygulanır. Günümüzde vaginal kuruluk için kullanılabilecek jeller mevcuttur. Eğer jel kullanmak istiyorsanız cinsel ilişki öncesinde uygulayıp vagen kayganlığını sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM