Vajinismus

Vajinismus

Kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği organa vajina denir. Cinsel ilişki sırasında vajinadaki kasların istemsiz olarak kasılması sonucu ilişkinin gerçekleşmemesi veya ağrılı olması durumuna ise “vajinismus ya da vaginismus” denmektedir. Dünyada çok sık rastlanılan bir problemdir. Bilinçaltına yerleşmiş korkular ve yalan yanlış bilgiler sonucunda vajinal kaslar vücudun kendini korumaya alması “koruma mekanizması” sonucunda istemsiz bir şekilde kasılır […]

Kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği organa denir. Cinsel ilişki sırasında vajinadaki kasların istemsiz olarak kasılması sonucu ilişkinin gerçekleşmemesi veya ağrılı olması durumuna ise “ ya da ” denmektedir. Dünyada çok sık rastlanılan bir problemdir. Bilinçaltına yerleşmiş korkular ve yalan yanlış bilgiler sonucunda vajinal kaslar vücudun kendini korumaya alması “koruma mekanizması” sonucunda istemsiz bir şekilde kasılır ve bu cinsel ilişkiyi imkansız halde getirir. Vajinismus problemi yaşayan kadınlarda PC kası cinsel birleşme sırasında istemsiz yani kontrolsüzce kasılır. Oysa ki bu kas kadının kontrolü altındadır. Yani kendi isteği ile kasıp gevşetebilir. İdrar geldiğinde tuvalete yetişmek için kasar, idrar yaparken gevşetir.

Vajinada;
– İdrar kanalının (üretra) geçtiği kanal
– İlişkinin gerçekleştiği kanal
– Adet kanının geçtiği kanal
– Doğumun gerçekleştiği kanal vardır.

Bu probleme sahip kadınlarda yalnızca vajina bölgesinde değil, sırtta, belde ve karın bölgesinde de kasılmalar görülebilir. Bu nedenle ilişki denemeleri sonrasında çeşitli kas ağrıları oluşabilir. Vajinal kasılmalar olduğunda vajinaya herhangi bir şeyin girmesi mümkün değildir. Bu kasılmalar sadece cinsel ilişki sırasında değil, jinekolojik muayeneler, parmağın vajene sokulması veya tampon kullanımında da oluşur. Son derece mutlu, birbirini seven çiftler arasında bile sıra cinsel birleşmeye geldiğinde, bir takım bilinçaltı korkuları yüzünden aniden kalp hızlanır, nefes nefese kalınır, korku ve heyecan duyularak kadın kendini kasar ve bu yüzden penisin vajen içine girmesi olanaksız hale gelir. Her türlü ağrılı ilişki denemesi kas hafızasını güçlendirip, kadının korkularını tetikleyeceği için kadın her ne kadar kendine olumlu telkinler vermeye çalışsa da, kadın içinde erkek içinde bu girişim hüsranla sonuçlanır.

Vajinismus tedavilerinde, kasların çalışması yeniden kontrol altına alınarak, istemsiz kasılmaların önüne geçilmeye çalışılır. Temel unsur kas belleğinin tekrardan oluşturulmasıdır. Bunun yanında çift olarak psikolojik destek ve terapi yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM