Vandalizm

Vandalizm

Vandalizm antisosyal kişilik bozukluğu olarak tanımlanır. Cehaletten yada zevk için kamu veya sanat yapıtlarına zarar verip yıkıma yol açmak ve bunu amaç haline getirmektir. Kelime anlamı olarak “Kırıp Geçirmek” demek olan vandalizme Fransız Devrimi sırasında rastlansa da daha eski zamanlardan beri görüldüğü bilinmektedir. Vandalizmin antisosyal kişilik bozukluğu olarak tanımlandığını yukarıda belirtmiştik. Erkeklerde daha sık görülür. […]

kişilik bozukluğu olarak tanımlanır. Cehaletten yada zevk için kamu veya sanat yapıtlarına zarar verip yıkıma yol açmak ve bunu amaç haline getirmektir. Kelime anlamı olarak “” demek olan vandalizme Fransız Devrimi sırasında rastlansa da daha eski zamanlardan beri görüldüğü bilinmektedir.

Vandalizmin bozukluğu olarak tanımlandığını yukarıda belirtmiştik. Erkeklerde daha sık görülür. Kadınlarda az rastlanır fakat, olan genç kadınlar, eşlerine ve çocuklarına karşı şiddet içeren davranışlarda bulunabilir. Sosyoekonomik düzeyi düşük okul çağındaki gençlerde sık karşılaşılmaktadır. 16 ayrı liseden 7340 öğrenci arasında yapılan bir çalışmada öğrencilerin % 5’inde davranışlar gözlenmiştir.

Vandalizme kentlerde değişik şekillerde rastlanır. Amerika’da yapılan bir araştırmada, vandalların ve hırsızların özellikle yaşlı nüfusa saldırılarında artış olduğu görülmüştür. Vandalizme organik sebeplerinde neden olabileceği yönünde araştırmalar da vardır. Genç nüfusta sıkça rastlanılan vandalizm adölesan dönemde meydana gelen hızlı ve fizyolojik değişimlerde neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler