Varikosel Nedir? Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Varikosel Nedir? Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Erkek kısırlığının en önemli sebeplerinden biri olan varikosel; yumurtadaki kirli kan toplayan damarların genişlemesi (testis damarlarında genişleme, varisleşme) demektir. Sağlıklı sperm üretimi için testisler skrotum denen ve vücudun dışında  torbaların içinde olurlar ve böylece vücut ısısından etkilenmezler. Varikoselde testislerde ısı artar ve toplar damardaki kan organa geri döner. Venlerde yani toplar damardaki bazı zararlı maddeler […]

Erkek kısırlığının en önemli sebeplerinden biri olan ; yumurtadaki kirli kan toplayan damarların genişlemesi ( damarlarında genişleme, varisleşme) demektir. Sağlıklı sperm üretimi için testisler skrotum denen ve vücudun dışında  torbaların içinde olurlar ve böylece vücut ısısından etkilenmezler. Varikoselde testislerde ısı artar ve toplar damardaki kan organa geri döner. Venlerde yani toplar damardaki bazı zararlı maddeler sperm kalitesinin bozar, döllenme kapasitesini düşürür. Varikosel yumurta ağrısına neden olabilir.

Yetişkin on erkekten birinde görülebilmektedir. Bu hastalık ergenlikte ortaya çıkarsa yumurtaların küçük kalmasına sebep olabilir ve zaman içinde ilerleyebilir. Çocuğu olmadığı için doktora başvuran dört erkekten birinde varikosel tanısına rastlanır. Varikoselli hastalar testisi aşan külot giymemeli, ağrı kesici ilaç kullanmamalı ve ayakta uzun süre kalmamalıdır. Bu önemler işe yaramıyorsa cerrahi yönteme başvurulur.

Belirtileri Tanı ve Tedavi:
Varikosel yumurtadan bacağa yayılan ağrı ve sıcak bir ortamda torbada belirginleşen damar yapısı belirtidir. Varikosel tanısı üroloji uzmanının fiziksel olarak elle muayenesi ile yapılır. Hastanın durumuna göre, hasta kilolu, testisleri yukarıda ve skrotum az gelişmiş ise veya fizik muayenede şüpheye düşüldü ise Skrotal dopplere (USG) ismi verilen film çekilebilir. Hastaya uygulanacak tedavi hastanın durumuna ve test sonuçlarına göre belirlenir. Ergenlik dönemindeki bir hasta ise varikoselli olan testis diğerine göre daha küçükse ameliyat önerilir. daha çok çocuk sahibi olamayan erkeklere uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM