Vazektomi

Vazektomi

Vazektomi; meni kanallarının bağlanması olarak tanımlanabilir. Cinsel ilişki sırasında bazı erkeklerin korunma tercihi fakat bir çok erkek tarafından gözardı edilen en güvenli aile planlama yöntemidir. Bu işlem sonrasında ejekülasyon (boşalma) esnasında boşalan sıvının miktarında, renginde hiç bir değişiklik olmaz. Ancak mikroskopla görülebilecek küçüklükteki sperm hücrelerinin geçişi engellendiği için boşalan sıvıda sperm hücresi yoktur. Bu yüzden […]

; kanallarının bağlanması olarak tanımlanabilir. Cinsel ilişki sırasında bazı erkeklerin korunma tercihi fakat bir çok erkek tarafından gözardı edilen en güvenli aile planlama yöntemidir. Bu işlem sonrasında ejekülasyon (boşalma) esnasında boşalan sıvının miktarında, renginde hiç bir değişiklik olmaz. Ancak mikroskopla görülebilecek küçüklükteki hücrelerinin geçişi engellendiği için boşalan sıvıda hücresi yoktur. Bu yüzden de hamilelik oluşmaz.

Erkekler genelde kullanımını tercih ederler. Ancak vazektomi bu uygulamanın yanında çok daha güvenlidir. Ülkemizde erkekler bu yönemi nadiren tercih ederler. Kadınlardaki kadar büyük bir girişim gerektirmeyen erkeklerde yapılan vazektomi batılı toplumlarda daha sık tercih edilmektedir. Örneğin Amerika Birleşik Devletlerinde yılda 500.000 erkeğe vazektomi yapılmaktadır. Ülkemizde bu yöntemin nadiren tercih edilmesinin en büyük sebebi bu yöntemin bilmemesidir. Bunun yanı sıra erkeklerin vazektomi işlemi sonrasında erkeklikleri kaybedecekleri gibi yersiz ve saçma inanışları erkekleri bu işlemden uzaklaştırmaktadır. Vazektomi uygulanan erkeklerin cinsel hayatında hiç bir değişiklik, sertleşme problemi olmaz. Boşalma sırasında gelen sıvı aynıdır içinde yalnızca sperm hücreleri yoktur.

Kimlere Uygulanmalı?

* İleride çocuk sahibi olmak istemeyen erkekler
* İstenmeyen gebeliklerin sorumluluğunu almak istemeyen erkekler
* Ailesini tamamlamış, her türlü yöntemi denemiş çiftler
* Düzenli bir ilişkisi olan ve kadının doğurganlığının sonunda olan çifler.
Vazektomi yöntemini kullanabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM