Veba

Veba

Tarihte salgınlara ve çok sayıda insanın ölümüne neden olan veba hastalığı günümüzde artık bazı bölge ve ülkelerde görülmektedir.  Vebaya etken olan şey “veba basili yersinia pestis”tir. Vebaya ölümle sonuçlanan tehlikeli bir hastalık olması ve yaralarının gitgide siyahlaşması nedeniyle kara ölüm hastalığı da denmiştir. Veba zoonotik bir hastalıktır ve kemirgenleri etkiler. Sıçanlardan diğer hayvanlara, bit, pire, […]

Tarihte salgınlara ve çok sayıda insanın ölümüne neden olan hastalığı günümüzde artık bazı bölge ve ülkelerde görülmektedir.  Vebaya etken olan şey “ basili yersinia pestis”tir. Vebaya ölümle sonuçlanan tehlikeli bir hastalık olması ve yaralarının gitgide siyahlaşması nedeniyle kara ölüm hastalığı da denmiştir.

Veba zoonotik bir hastalıktır ve kemirgenleri etkiler. Sıçanlardan diğer hayvanlara, bit, pire, sineklerden insanlara bulaşır. Hastalığın insandan insana bulaşması ancak yakın temas halindeyken solunum yoluyla çıkan damlacıklarn infeksiyona neden olması ile olur. Buna zatürreli veba denir. Bunun dışında vebanın insandan insana bulaşması söz konusu değildir.

Dünyanın birçok yerinde sıçanlarda veba infeksiyonu odakları bulunmakla birlikte, Orta,doğu ve güney Afrika da, güney Amerika da, kuzey Amerika nın batı bölümünde ve Asya daki birçok alanda yabani kemirgen vebası mevcuttur. Yolcular için risk düşük olsa da kırsal bölgelere, dağlık alanlarda gidenlerde risk yükselir.

Hastalık bulaştıktan 2-6 gün içinde ortaya çıkar. Hastalık apansızın başlar. Ateş birkaç saatte 40°C’a çıkar. Hastada ciddi zehirlenme, enfeksiyon belirtileri görülür. Sarhoş gibi sendeler, huzursuzdur, saçma sapan konuşabilir. Genelde kusma ve ishal buna eşlik eder. Sayıklamalar günler sürebilir.

Vebanın başlıca 3 klinik şekli vardır:

: Genelde hastalığı almış olan sineklerin ısırığı sonucu meydana gelir. Drenaj lenf düğümlerinde lenfadenit gelişir, en çok da bölgesel lenf düğümleri etkilenir. Şişme, ağrı ve lenf düğümleri iltahabı belirtiler arasındadır.

Septisemik veba: Hıyarcıklı vebadan gelişir ya da lenfadenit dışında diğer özellikleri taşıyan bir formda gelişir. İnfeksiyonun kan dolaşımına yayılması, menenjit, endotoksik şok ve yayılmış intravasküler pıhtılaşmaya neden olur.

Zatürreli veba: Veba basilinin vücudun diğer bölgelerinden akciğerlere yayılmasıyla oluşan ikinci bir infeksiyondur. Şiddetli zatürreye neden olur. Solunum yoluyla çıkan damlacıkların başkalarına bulaşması sonucu oluşan infeksiyon, o kişilerde primer akciğer vebasına yol açar. İnsandan insanada bu yolla bulaşabilir.

Vebada acil ve etkili bir tedavi uygulanması gerekir. Aksi halde hıyarcıklı veba vakalarının %50-60 ı ölümle sonuçlanır. Tedavi edilmeyen septisemik ve zatürreli veba da değişmez bir biçimde ölümle sonuçlanmaktadır. Sadece mesleki açıdan vebaya karşı büyük risk altında olanlar hıyarcık vebasına karşı profilaksi diye bir aşı vardır. Fakat bu aşı birçok ülkede ticari olarak satılmamaktadır.

Veba için Önlemler: Canlı ya da ölü kemirgenlerle temas etmekten kaçınımak vebaya yakalanmamak için yapılması gereken tek ve en önemli şeydir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM