Ventrikuler Septal Defekt

Ventrikuler Septal Defekt

Doğumsal bir kalp hastalığı olan “interventriküler septal defekt” olarak da adlandırılan VSD; Kalpte sağ ve sol karıncıklar (ventriküller) arasındaki duvarda açıklık yani delik olması durumudur. Çocuklarda yetişkinlere göre daha çok görülür ve genelde doğumdan itibaren görülür. Çoğu çocukta açıklık çok miniktir ve daha 18 yaşına gelmeden kendiliğinden hiç bir müdahale olmaksızın kapanır. İleri derece hastalarda, […]

Doğumsal bir kalp hastalığı olan “” olarak da adlandırılan ; Kalpte sağ ve sol karıncıklar (ventriküller) arasındaki duvarda açıklık yani delik olması durumudur. Çocuklarda yetişkinlere göre daha çok görülür ve genelde doğumdan itibaren görülür. Çoğu çocukta açıklık çok miniktir ve daha 18 yaşına gelmeden kendiliğinden hiç bir müdahale olmaksızın kapanır. İleri derece hastalarda, kalpte ventrikül fonksiyon bozukluğu meydana gelebilir, bu yüzden ilaç veya ameliyatla tedavi edilmeleri gerekir.

VSD gelişme riskinin arttığı doğum öncesi durumlar vardır. Anne adayının hamilelik sırasında kızamıkçık çıkarması, viral enfeksiyonlar gelişmesi, hamilelik sırasında yetersiz beslenme, alkol, 40 yaş üstü hamilelikler ve şeker hastalığı buna neden olabilir. VSD bazı kalp hastalıklarıyla birlikte görülebilir.

Yetişkinlerde ise, VSD miyokard iskemisine (MI) bağlı gelişebilen ciddi bir hastalık olarak görülebilmektedir.

Bu hastalığa önlem olarak, hamile kalmayı planlayan bayanlar özellikle, kızamıkçık geçirmedilerse aşı olabilirler, iyi beslenip alkol gibi zararlı maddelerden uzak kalabilirler, şeker hastalığı varsa hamilelik öncesinde ve sonrasında sıkı kontrollerden geçebilirler.

Belirtileri:

Nefes darlığı, solukluk, hızlı nefes alıp verme, zorlu solunum, artan kalp hızı (çarpıntı), çocuklarda sık sık solunum yolu enfeksiyonuna yakalanma gibi belirtiler görülür.

Tanı

VSD genelde yeni doğan bebeğin ilk muayeneleriyle birlikte tespit edilir. Hekim tarafından kalp dinlendiğinde şiddetli ve sürekli bir kalp üfürümü duyulur. Gerek görülebilecek bazı testler;

– göğüs filmi (X-röntgen)

– Ekokardiyogram

– Kalp kateterizasyonu

– Kalp anjiografisi

Tedavisi:

Hastalık hafif şiddette ise tedaviye gerek duyulmaz. durumu gelişirse, bir takım ilaçlar kullanmak gerekebilir. Eğer cerrahi tedavi gereği varsa, ameliyat 2-5 yaş arasında yapılır.

Küçük boyutta VSD genellikle kendiliğinden kapanır. Kendiliğinden kapanmayan VSD’ler için cerrahi müdahale olumlu sonuç verir. Eğer bu açıklık kapatılmazsa, konjestif kalp yetmezliği, , aort yetmezliği, bebeklerde büyüme ve gelişimde gerilik, kalp ritm bozuklukları gelişebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM