Vertigo

Vertigo

Vertigo genelde baş dönmesi ve hareket, denge duygusunun yitirilmesidir. Sadece göz kararması ile ortaya çıktığıda olur. Başın dönme belirtisi nedeniyle insanların aklına beyninde sorun olduğu gelebilir. Fakat olay çok farklıdır. Genelde kendinden düzelir ve altında önemli bir hastaşığa rastlanmaz. Ancak bu bütün baş dönmesi ve denge kaybı olaylarının hafife alınması gerektiği anlamına gelmemelidir. Belirtileri: Baş […]

genelde ve hareket, denge duygusunun yitirilmesidir. Sadece göz kararması ile ortaya çıktığıda olur. Başın dönme belirtisi nedeniyle insanların aklına beyninde sorun olduğu gelebilir. Fakat olay çok farklıdır. Genelde kendinden düzelir ve altında önemli bir hastaşığa rastlanmaz. Ancak bu bütün baş dönmesi ve denge kaybı olaylarının hafife alınması gerektiği anlamına gelmemelidir.

Belirtileri:
Baş dönmesi, kulak çınlamasın en sık görülen belirtilerdir. Şiddetli vertigoda bulantı, kusma, ayakta duramama gibi belirtileri de olur. İnsanda yer ayağının altından kayıyormuş veya bir yana kayıyormuş hissi oluşur.

Vertigo neden kaynaklanır:
Denge ve hareket halinde kalmamızı sağlayan organlarımız, kulak ve beyinciktir. Bu organlarda meydana gelen arıza vertigo hastalığına neden olur. Göz, kulak ve beyincik organına bağlı olarak gelişen rahatsızlıklar şunlardır:s

Ms (multiple skleroz) hastalığı
Kalp hasalıkları
Aşırı kansızlık
Metabolizmada bozukluklar
İç kulakta denge organıyla ilgili rahatsızlık
Beyin sapı-beyinxik birleşmw bölgesinde tümör
Yaşlı ve farklı hastalıkları olmak
Kronik orta kulak iltihabının içe yayılması
Menenjit ve diğer ateşli hastalıklar
Boyun kemiklerinde bozula

Tanı:
Beyin görüntülemesi olan (MR) çekilebilir. Kulak, burun, boğaz muayenesi yapılır. İşitmeyle ilgili testler yapılabilir. Kan tahlili istenebilir.

Tedavi:
Genelde başka bir hastalığın habercisi olabilir. Bu yüzden sebep olan hastalık tedavi edilmeli, buna göre ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Kulağa bağlı olan vertigo kendiliğinden kaybolmakta ancak tümöre bağlı ise ciddi tedaviler gerekmektedir.

Beyin damar hastalığı, MS, beyin tümörü, boyun kemiklerinde kireçlenme gibi hastalıklarla ilişkili ise bu hastalıklara yönelik özel tedaviler uygulanmaktadır. Bu sebeple doktorlar ayakta veya yatarken sizi bazı testlere tabi tutarlar. Ayrıca size baş dönmesini azaltmak için baze özel hareketler verebilir.

Bunlar yanıda bitkisel olarak ısırgan otu ve sarı ballıbaba bitkileri çay demler gibi demleyip içebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM