Virilizm Nedir?

Virilizm Nedir?

Virilizm bir takım nedenlerle kadınlarda erkeğe has cinsel özelliklerin oluşmasıdır. Yüzde, koltuk altında, üreme organlarında erkeğe özgü kıllanmalar görülür. Şakaklardaki saçlı deri geriye doğru çekilir. Hatta kellik bile görülebilir. Seste, kas ve kemik dokusunda kalınlaşma gözükür. Kadına has durumlarda azalma meydana gelir. Memelerde, döl yolunda, büyük dudaklarda küçülmeler görülür. Adet görememe hali olur. Kısırlık meydana […]

bir takım nedenlerle kadınlarda erkeğe has cinsel özelliklerin oluşmasıdır.

Yüzde, koltuk altında, üreme organlarında erkeğe özgü kıllanmalar görülür. Şakaklardaki saçlı deri geriye doğru çekilir. Hatta kellik bile görülebilir. Seste, kas ve kemik dokusunda kalınlaşma gözükür. Kadına has durumlarda azalma meydana gelir. Memelerde, döl yolunda, büyük dudaklarda küçülmeler görülür. Adet görememe hali olur. Kısırlık meydana gelir. Deri altındaki yağ dokusu azalır.

Kan dokusunda androjen hormonlarının çoğaldığı durumlarda da görülebilen virilizm, bazı yumurtalık tümörlerinde, polikistik (çok kistli) yumurtalıkta, böbrek üstü bezi kabuğu hiperplazisinde, hipofizin tömör ya da hiperplazilerinde ve tedavi amaçlı alınan androjen hormonu kullanımı sırasında gelişebilmektedir. Bazı durumlarda ise virilizm sebebi bulunamaz. O zaman idiyopatik virilizmden söz etmek mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler