Vücut Yağ Oranı

Vücut Yağ Oranı

Kötü beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik, egzersiz yapmamaktan kaynaklanan nedenlerle artan vücut yağ oranı gün geçtikçe sağlığı tehdit eder bir hal alır. Şişmanlık gibi bedensel durumlara neden olduğu gibi, bunların yaratacağı sağlık sorunlarıda zamanla insanda çeşitli hastalıkların ortaya çıkması gibi riskler taşır. Obeziteyi vücutta aşırı yağ birikimi olarak tanımlayabiliriz. O yüzden özellikle vücut yağ oranının normal olması […]

Kötü beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik, egzersiz yapmamaktan kaynaklanan nedenlerle artan gün geçtikçe sağlığı tehdit eder bir hal alır. Şişmanlık gibi bedensel durumlara neden olduğu gibi, bunların yaratacağı sağlık sorunlarıda zamanla insanda çeşitli hastalıkların ortaya çıkması gibi riskler taşır. Obeziteyi vücutta aşırı yağ birikimi olarak tanımlayabiliriz. O yüzden özellikle vücut yağ oranının normal olması ve korunabilmesi sağlık açısından çok mühimdir. Her insanın vücut yağ oranı ve kas oranındaki değişiklikleri öğrenmesi son derece faydalıdır. Öte yandan yağın vücutta dengeli dağılımı ve kas oranının normal seviyede olması sağlık açısından olduğu gibi hem estetik açısından hem de psikolojik açıdan önemlidir.

Şişman veya obezite olup yalan yanlış bir takım diyetler uygulayan fakat hiç egzersiz yapmayan kişiler, farkında olmadan kilo vermek yerine kendileri için hayati önem taşıyan kas dokularını kaybetmekte ve bunun farkında olmamaktadırlar. Kas dokularını kaybettikleri gibi, aşırı yağın vücudun çeşitli bölgelerinde birikmesi nedeniyle, diyabet, hipertansiyon, inme, eklem hastalıkları, kalp hastalıkları ve kas ile ilgili bir çok hastalığa zemin hazırlamaktadırlar. İşte bu yüzden düzenli egzersiz ve kontrol altında yapılan diyetler, vücut yağ oranınızı ve indeksinizi denge tutmanız ve kas kaybetmeden yaşamınıza sağlıklı bir şekilde devam etmeniz demektir.

nedir? Nasıl hesaplanır?
Beden kitle indeksine Metrekareye düşen kilogram diyebiliriz. BKİ kişinin kilosu (kg), boy uzunluğunun metrekaresine bölünmesiyle hesaplanıyor. İdeal ağırlık  ise, ulaşılmak istenen BKİ’nin, boy uzunluğunun karesi ile çarpılmasıdır.

Vücut yağ oranını azaltmak için;
* Günlük kalori alımınızın büyük bir kısmını sabah ve ikindi yani günün ilk yarısında yapın. Akşam yemeklerinizi hafif yiyin ve bir an önce beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin.
* Yatmadan evvel hiç bir şey yemeyin.
* Günde en az 10-12 bardak su içiniz.
* Egzersizlerinizin süresi 35-40 dakika kadar, hafta içi çalışma sayınızda 4-5 olsun.
* Egzersiz programlarınızı ayırın. Örneğin aerobiği sabah, fitnes yapıyorsanız akşam yapın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM