Yarık Damak ve Dudak

Yarık Damak ve Dudak

Ağzın tavanını oluşturan dokuların orta çizgi üstünde birleşmemesi sonucunda ortaya çıkan doğuştan bir oluşum bozukluğu olarak adlandırılır. Doğan 1000 bebekten 1’inde görülen bu vaka “Tavşan Dudak” denilen bozuklukla birlikte görülür. Doğumlarda yarık dudak ve damak insidansı Asyalılarda 1:470-850 , siyah ırkta 1:1370-5000 ve beyaz ırkta ise 1:775-1000 olduğu düşünülmektedir. Yarık dudağa genetik faktörler ve çevresel […]

Ağzın tavanını oluşturan dokuların orta çizgi üstünde birleşmemesi sonucunda ortaya çıkan doğuştan bir oluşum bozukluğu olarak adlandırılır. Doğan 1000 bebekten 1’inde görülen bu vaka “Tavşan Dudak” denilen bozuklukla birlikte görülür. Doğumlarda ve damak insidansı Asyalılarda 1:470-850 , siyah ırkta 1:1370-5000 ve beyaz ırkta ise 1:775-1000 olduğu düşünülmektedir.

Yarık dudağa genetik faktörler ve çevresel faktörler neden olabilir. ve dudak anomalisi ile doğanların %20’sinde herediter bir faktörün etkili olduğunu göstermektedir. Anne veya baba biri benzer bir gelişimsel anomaliden etkilenmiştir ve birçok nesil boyunca yüksek sıklıkta görülmüş olması neden olabilir. Ancak genetik bilimi bu anomalinin oluşmasında sorumlu olan gen ya da gen grubunu kesin bir şekilde saptanmamıştır..

Çevresel Faktörler arasında; Gebeliğin ilk aylarında geçirilen su çiçeği, kızamık, ağır grip, diabet gibi hastalıklar, kortizon kullanımı, stres ve ruhi tramvalar, beslenme bozuklukları, radyasyon, ırk ve cinsiyet, anne baba arasındaki yaş farkı, geç yaşlarda doğum yapma, akraba evliliği neden olabilir.

Hem çocuk hem aile için ciddi bir problemdir. Yarık damaklı çocuklarda dikkat edilmesi gereken noktalar, beslenme ve hava yolunun açık tutulması, orta kulak hastalıklarıyla eşlik edebilefcek diğer anormalliklerdir. Eğer teşhis edilmez veya bunda gecikilirse, çocuk büyüdüğünde beslenme ve konuşma güçlüğü çekebilir.

Tedavi bebek 1 yaşına geldiğinde, ameliyat ve özel diş bakımı ve konuşma eğitimiyle olur. Taburcu edildiğinde mutlaka plastik bir cerrahın görmesinde fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM