Yaşlanma Saatinizi Egzersizlerle Yavaşlatın

Yaşlanma Saatinizi Egzersizlerle Yavaşlatın

Yaşlanmaya başladıkça psikolojik bir çökme yaşarız, bunu kabullenmekte zorlanırız ve bunun önüne geçemeyeceğimiz kanısı oluşur. Fakat yaşlanmaya karşı koyabilir, panzehir etkisi yapabilirsiniz. Bunun yolu da egzersizlerden geçer. Tabi ki beslenmeye de dikkat etmek gerekir. İleri yaşta da olsa egzersiz yapmak, vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor, bazı kanser türlerine karşı direnci arttırıyor. Kalp, yüksek tansiyon, kemik erimesi, […]

Yaşlanmaya başladıkça psikolojik bir çökme yaşarız, bunu kabullenmekte zorlanırız ve bunun önüne geçemeyeceğimiz kanısı oluşur. Fakat yaşlanmaya karşı koyabilir, panzehir etkisi yapabilirsiniz. Bunun yolu da egzersizlerden geçer. Tabi ki beslenmeye de dikkat etmek gerekir.

İleri yaşta da olsa yapmak, vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor, bazı kanser türlerine karşı direnci arttırıyor. Kalp, yüksek tansiyon, kemik erimesi, diyabet ve obezite gibi hastalıkları büyük ölçüde önlüyor. Ayrıca uyku düzeni ve stresle baş etmenizde önemli rol oynuyor. Özellikle 75 yaş üzeri düşmeler tehlikelidirler. Bu yaşlarda yaralanmalar ölümcül bile olabilir. Egzersiz yapan kişinin bu duruma karşı gücü artıyor ve ileri yaşa rağmen başkalarına ihtiyaç duymadan kendi gereksinimlerini yine kendisi karşılayabiliyor.

Egzersizlere başlamadan önce muhakkak bir uzmana danışmalı, egzersiz programını belirlemeden önce bir sağlık kontrolünden geçmelisiniz. Bu kontrolleri yaptırmadan egzersiz yapmanız önerilmez. Yapılabilecek bir çok egzersiz var. Fakat en uygunu yüzme ve su egzersizleridir. Nedeni bu egzersizlerin eklemlerinizde fazla stres meydana getirmemesidir. Pedal çevirme ve yürüyüş.. Hiç bir şey yapamıyor olsanız da her gün yürüyüşlere çıkmayı ihmal etmemelisiniz. Ayrıca hoşlandığınız, sevdiğiniz bir hobi veya işle ilgilenmek size iyi gelecek şeyler arasında..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM