Yaşlılıkta İdrar Kaçırma

Yaşlılıkta İdrar Kaçırma

Yaşlılarda idrar kaçırma tedavi edilebilir bir geriatrik sendromdur. Üriner inkontinans yani idrar kaçırma yaşlıların yaklaşık %50’inde görülür. Hijyenik ve sosyal problemlere yol açan idrar kaçırmada yaşlıların önemli bir kısmı bunu doktorlarına açmaktan çekinirler. Yaşlılıkla birlikte tüm vücut sisteminde olduğu gibi idrar yolları sisteminde de bazı değişiklikler olur. İdrar enfeksiyonu sıklığı artar, idrar torbası kapasitesi azalır, […]

Yaşlılarda tedavi edilebilir bir geriatrik sendromdur. yani idrar kaçırma yaşlıların yaklaşık %50’inde görülür. Hijyenik ve sosyal problemlere yol açan idrar kaçırmada yaşlıların önemli bir kısmı bunu doktorlarına açmaktan çekinirler.

Yaşlılıkla birlikte tüm vücut sisteminde olduğu gibi idrar yolları sisteminde de bazı değişiklikler olur. İdrar enfeksiyonu sıklığı artar, idrar torbası kapasitesi azalır, leğen kemiği içinde yer alan idrar torbası ve rahmi yerinde tutan dokularda zayıflamalar görülür, prostat büyür. Bütün bunlar idrar kaçırma riskini arttırır.

:

İdrar torbası kas işlevinde aşırılık (Sıkışma tipi): En sık karşılaşılan idrar tutamama tipidir. Aniden ortaya çıkan idrar torbası kasılmalarından dolayı kişi idrarını tutamaz ve kaçırır. Her an idrar kaçırma problemi şüphesi ve korkusu oluşan bu tip hastalar psikolojik problemlerde yaşayabilir.

Stres nedenli idrar kaçırma: İkinci sırada görülen problemdir. Karın içi basıncı arttığında görülür. Öksürme, gülme, ağır kaldırma vb. durumlar buna neden olabilir.

Üretra tıkanıklığı ve idrar torbası kas işlevinde zayıflık (Taşma tipi): İdrar torbası idrarla dolu olduğu halde idrar boşaltma işlevini tam olarak yerine getirmez. Bu yüzden hastalar sık idrara çıkma ihtiyacı hissederler. Bu prostat büyümesinde de kendini gösterir.

Fonksiyonel idrar kaçırma: Hareket kabiliyeti zayıf ve sınırlı hastalarda görülür. Hastalar idrar yapma ihtiyacının geldiğini fark edememekte ya da ettiği halde tuvalete yetişememektedir.

Karışık tip: İdrar kaçırma nedeni, bir kaç sebebin bir araya gelmesiyle oluşur.

Geçici idrar kaçırma: İdrar yolu enfeksiyonlarında, şuur kayıplarında, hareketsizlik, kabızlık veya bir takım ilaçlar nedeniyle olabilir.

Tedavisi:
Bazı hastalarda cerrahi tedaviye gerek duyulsa da genelde tıbbi tedaviler iyi sonuç verirler. Tanının doğru konması ve geçici durumlardan oluşan idrar kaçırma sebeplerinin ortadan kaldırılması mühimdir. uzmanının tavsiyeleri bu konuda işe yarayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM