Yeme Bozuklukları – Bulimia Nevroza

Yeme Bozuklukları – Bulimia Nevroza

Günümüzde yeme bozukluklarını üç grup altında inceleyebiliriz. Bunlar, Anorexia nervosa (AN) –yememe; yeme bağımlılığı (YB) –aşırı yemek yemek ve bunları çıkarmamak; Bulimia nervosa (BN) –tıkanırcasına yemek yeme ve sonrasında bunları çıkarma girişiminde bulunmak olarak sınıflandırılabilir. Anokreksiyada olduğu gibi aslında bir algı bozukluğudur. Epizodik kontrol edilemeyen bir durumdur. Bulimia nevrozada herşey zayıf kalabilmek için yapılır. Büyük […]

Günümüzde yeme bozukluklarını üç grup altında inceleyebiliriz. Bunlar, Anorexia nervosa (AN) –yememe; yeme bağımlılığı (YB) –aşırı yemek yemek ve bunları çıkarmamak; Bulimia nervosa () –tıkanırcasına yemek yeme ve sonrasında bunları çıkarma girişiminde bulunmak olarak sınıflandırılabilir.

Anokreksiyada olduğu gibi aslında bir algı bozukluğudur. Epizodik kontrol edilemeyen bir durumdur. Bulimia nevrozada herşey zayıf kalabilmek için yapılır. Büyük olasılıkla acıkma-doyma mekanizmasının uyarılmasına bağlıdır ve bunda psikovegetativ etkiler de rol oynayabilirler. Kısa sürede fazla miktarda yemek yeme, ardından kendisi uyararak kusma, aç kalma ya da kilo almamak için aşırı egzersiz yapmayla seyreder. Kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla görülür.

Merkezi hipatalamustan yönetilen acıkma ve doyma duyusu, besin alımının düzenlenmesi ile kalori alımının birbirine uyamasında önemli sinyaller verir. Acıkma ve doyma duyusu doğru yönetilemez. Açlık ve tokluk duygusunun yoğunluğu daha çok gerçeğe uymayan duygusal durumlarla ortaya çıkar. Patalojik derecede artan ve nöbet şeklinde olabilen yeme davranışı ve bir yandan artan açlık duygusu, diğer yandan tokluk duygusunda azalma olması, yani algı niteliğinin bozulmasına bağlıdır.

Bu patalojik yeme davranışına bağlı gelişen yemek yeme durumu hoş olmayan (narsistik zedelenmelerden, depresyondan) duygulardan korur. Yani yemek yeme ile kişi için hoş olmayan durumlar hafifletilmiş olur. Böylece kişi kendini ruhsal açıdan rahatlamış ve biraz dengelemiş hisseder. Bazen yeme sırasında kişide aşırı neşe, öforomi durumları görülür. Sonuçta yemek yeme eylemi psikolojik savunmayı fizyolojik bir eyleme dönüştürmektir.

Belirtileri

Kişide , yeme gereksinimini kontrol edememesine neden olur. Buda örneğin 1 saat boyunca aşırı yemek yemek demek olabilir. Epizodlar sırasında açlık ve doyma hislerini kaybeder.

Kusma; kişi aşırı yemek yedikten sonra kusma ihtiyacı hisseder. Ayrıca aşırı yemek yemek kişiyi rahatsız ederse, bunun etkisiyle kişide kusma amaçlı ilaç kullanımı görülür. Bu epizadlar sonrasu suçluluk duygusundan olabilir.

– Ruhsal travmalarda, çalkalanmalarda kriz halinde hemen yeme davranışı gözlenir.
– Aşırı derecede egzersiz yapma. Buna rağmen Kilo verme amaçlı yapılan diyet ve egzersizlerde zayıflayamama.
– Şiddetli açlık.
– Sosyo-ekonomik kültür düzeyi yüksek bireylerde daha sık görülür.
– Cinsel güçlerinde bir azalma gözlenir.
– Normal beden ağırlığının çok üstünde ağırlığa sahiptirler.

Tedavisi

Blumia Nervozanın tedavisi, anoraksia nervoza tedavisine benzer. Sık görülmesede bu rahatsızlığı olan hastalar, elektrolit dengesizliği, metabolik alkaloz, suisid risk taşıyorsa hastaneye yatırılmalıdır. Psikoterapide, yeme epizodlarını kontrol etmeye yönelik bir tedavi uygulanır. Beden imajıyla ilgili aşırı endişenin tedavisi için kognitif terapi uygulanabilir. Ayrıca terapilerde, özgüven ve kişilerarası ilişkilere de ele alınır. Hastalarda antidepresanlar, özellikle de SSRI’lar, tedavide anoraksi nervozadan daha faydalı olur. cvs Plendil

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM