Yemek Borusu (Özafagus) Nedir?

Yemek Borusu (Özafagus) Nedir?

Yemek borusu yiyeceklerin ağızdan sonraki geçiş bölgesidir. İçten dışa doğru örtü epiteli ve düzkas, bağ dokudan meydana gelmiştir. Takriben 25 cm boyu vardır ve çapı 2 cm kadardır. Yemek borusundan besin geçerken, yemek borusu peristaltik hareketle (kasılıp gevşeyerek) yutak ve mideyi birleştirir. Soluk borusunun arkasındadır. Yutak ve mideyle birleştiği yerde halka kaslar bulunur. Üst halka […]

yiyeceklerin ağızdan sonraki geçiş bölgesidir. İçten dışa doğru örtü epiteli ve düzkas, bağ dokudan meydana gelmiştir. Takriben 25 cm boyu vardır ve çapı 2 cm kadardır. Yemek borusundan besin geçerken, yemek borusu hareketle (kasılıp gevşeyerek) yutak ve mideyi birleştirir. Soluk borusunun arkasındadır. Yutak ve mideyle birleştiği yerde halka kaslar bulunur. Üst halka kaslar solunum havasının mideye kaçışını engel olur. Alttaki kaslar ise mide içeriğinin yemek borusuna sızmasını engeller.Sindirim yemek borusunda gerçekleşmez. Besinler yemek borusundan mideye inerler. Yemek borusu 3 bölümden oluşur.

1. Boyun parçası: En kısa bölümüdür.
2. Göğüs parçası: En uzun parçadır.
3. Karın parçası: Diyaframı geçtikten sonraki bölümdür.

Bunun yanında üç darlık mevcuttur. Birinci darlık dişlerden başlar 18 cm’de boğaz () ile birleştiği yerde; ikinci darlık 28 cm’de yemek borusunun sol bronş dalının çaprazında; üçüncü darlık ise 43 cm’de yemek borusunun mideyle birleştiği yerdedir. Hastalıklar daha çok buralarda oluşur, yabancı cisimlerin buralara takılır, yanıklar daha fazla buralarda görülür.

Yemek borusunda 3 hareket meydana gelir. Biri yutmayı kolaylaştıran harekettir. İkincisi yutma güçlüğü olan hastalarda meydana gelen ve besinlerin geri gelmesini sağlayan hareket. Diğeri ise nasıl bir görevi olduğu anlaşılamayan solucan kıpırdamaları şeklindeki harekettir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM