Yeni Doğan Sarılığı

Yeni Doğan Sarılığı

Yeni doğan sarılığı yeni doğan bebeklerin ilk bir ayında görülen sorunlardan biridir. Zamanında doğmuş bebeklerin %60’ında, erken doğan bebeklerin %80’inde rastlanır. Genellikle sebebi yeni doğan bebeğin anne karnındaki alyuvarlardan farklı alyuvarlara ihtiyaç duyması ve bebeğin alyuvarlarının hızla yıkılıp yerine yeni hemoglobin (HBA) içeren alyuvar yapılması. Bu yıkılan alyuvarlardan bol miktarda sarılık maddesi bilirübin üretilir. Normalde karaciğerde […]

sarılığı yeni doğan bebeklerin ilk bir ayında görülen sorunlardan biridir. Zamanında doğmuş bebeklerin %60’ında, erken doğan bebeklerin %80’inde rastlanır. Genellikle sebebi yeni doğan bebeğin anne karnındaki alyuvarlardan farklı alyuvarlara ihtiyaç duyması ve bebeğin alyuvarlarının hızla yıkılıp yerine yeni hemoglobin (HBA) içeren alyuvar yapılması. Bu yıkılan alyuvarlardan bol miktarda maddesi bilirübin üretilir. Normalde karaciğerde işlenen ve vücuda atılan bilirübin bebeğin karaciğer kapasitesini aşar ve dokularda birikmeye başlar. Sarı renkte pigmentlere sahip olan bilirübin cildi, dokuları sarı renge boyar ve sarılığa neden olur. Bazı bebekler doğuştan sarılıktır, bazısı da meydana getiren duruma bağlı olarak doğumdan sonra olur. İlk olarak göz akları sararmaya başlar. Kandaki bilirübin düzeyi ile vücuda dağılımı arasında orantı vardır. Bilirübin düzeyi kan testiyle ölçülür. genelde 2-3 gün sonra görülür ve 7-10 gün içinde geçer. Sarılığın kaybolması en son göz aklarında olur. Prematüre bebeklerde çok daha şiddetli olur ve bebek doğduktan sonra 4-5 gün içinde görülür. Doğumdan sonra taburcu edilen bebeklerin 48 saatten sonra mutlaka görülüp muayene edilmesi gerekir. Şeker hastası annelerin bebeklerinde sarılık daha çok görülür.

Fizyolojik Sarılık
Bebek doğduğu sırada kanındaki bilirübin oranı düşüktür ancak doğumdan sonra yavaş yavaş yükselmeye başlar. Geçici olan bu yükselmeye fizyolojik sarılık denir. Fizyolojik sarılık iki evrede incelenir. İlki doğduktan 3-5 gün sonra yükselmesi, ikinci evrede bu oranın hızla düşmeye başlaması ve bir kaç hafta içinde normale dönmesidir. Fizyolojik sarılık bir çok bebekte görülür ve tedaviye gerek kalmadan geçer. Yinede bu sırada bebeğin doktor kontrolünde olmasında yarar vardır. Yüksek seyreden sarılığın tanı ve tedavisinde geç kalınırsa, kerniktenus denilen bir hastalık görülebilir. Bilirübin beyinde birikerek zarar verir ve beyin hasarına yol açabilir. 2-7 günde bebekte gevşeklik, güçsüz ağlama, isteksiz emme, ateş, kusma, havale gibi belirtiler görülür. Bu bebeklerin %50’si ölmektedir. Bu yüzden bebekteki sarılık ciddiye alınmalı ve doktor kontrolünde tedavisi geciktirilmemelidir.


Anne sütüyle beslenen çocukların %15’inde sarılık görülür. Bebekte bilirübin oranı %12 civarında artış gösterir ve ikinci haftaya kadar bu durum devam eder, yavaş yavaş azalıp bir kaç ay içinde geçer. Bu süre zarfında bebekte herhangi bir hastalık belirtisine rastlanmaz. Anneye sarılığın 2-3 aya kadar uzayacağı söylenerek psikolojik olarak rahatlatılması gerekir. Bu dönemde 24 ile 72 saat arası anne sütü kesilerek bebek mama ile beslenir. Daha sonra anne sütü sağılarak verilir ve tekrar anne sütü verildiğinde sarılık oranı artmaz.

Tedavisi
Hafif seyreden fizyolojik sarılıkta tedavi gerekmez. Fakat 15 mg/dl’yi geçen ve düşmeyen sarılıklarda fototerapi yani ultraviyole ışınlar kullanılır. Verilen ışığın etkisiyle bilirübin, suda eriyen ve (safra ve idrar şeklinde) kolay atılır bir hal alır. Tedavi sırasında bebek tamamen çıplak bırakılır. Sadece gözleri kapatılır. Bu tedavi sırasında anne sütü verilmeye devam edilmelidir. Sarılık tedavisinin amacı; beyinde oluşabilecek problemleri ortadan kaldırmaktır. Fototerapi yöntemiyle zamanında veya erken doğan bütün bebeklerin tedavisi yapılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM