Yenidoğanda Bağırsak Tıkanması

Yenidoğanda Bağırsak Tıkanması

Bağırsak tıkanması 1500 çocuktan birinde görülebilen bir vakadır. Tıkanma bağırsağın herhangi bir bölümünde meydana gelebilir. Eğer tıkanma mideye yakın bir yerdeyse bunun en önemli belirtisi, beslenmenin kesilmesine rağmen bebeğin kusmaya devam etmesidir. Safralı kusmuk doktor tarafından muhakkak incelenmelidir. Bağırsak tıkanması daha aşağıda bir yerde olan bebeklerde ise kusma olsa da ilk dikkati çeken şey karın […]

Bağırsak tıkanması 1500 çocuktan birinde görülebilen bir vakadır. Tıkanma bağırsağın herhangi bir bölümünde meydana gelebilir.

Eğer tıkanma mideye yakın bir yerdeyse bunun en önemli belirtisi, beslenmenin kesilmesine rağmen bebeğin kusmaya devam etmesidir. doktor tarafından muhakkak incelenmelidir. Bağırsak tıkanması daha aşağıda bir yerde olan bebeklerde ise kusma olsa da ilk dikkati çeken şey karın bölgesindeki şişkinliktir.
Bağırsak tıkanması yaşayan bir bebek altını kirletmez, ancak , bağırsak mideye yakın bir bölgede tıkandıysa bebeğin doğduğu ilk gün dışarı çıkabilir.

Bağırsak tıkanması tam veya kısmi olabilir. Kısmı tıkanmalarda bağırsak tıkanmasına dair belirtiler hemen ortaya çıkmaz. Eğer doktorunuz bebeğin bağırsak tıkanıklığından şüphe ediyorsa hemen röntgen isteyecektir.

Bağırsak tıkanmalarında tedavi tıkanmanın cinsine göre değişim gösterir. Tam bir tıkanıklıkta ağır komplikasyonları önlemek için acil ameliyat gerekir. Kısmi tıkanıklıkta her ne kadar bebek haftalarca sağ kalsa da bu tıkanıklık içinde genelde ameliyat gerekir. Küçük bir tıkanıklık cerrahi müdahale gerekmeksizin geçer. Teşhisin çabuk konup, uygun ve hızlı bir tedavi sonucunda, bebekler tamamıyla iyileşme gösterirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler