Yenidoğanda Pnömotoraks (Akciğer Çökmesi)

Yenidoğanda Pnömotoraks (Akciğer Çökmesi)

Her bebek ciğerleri çökük olarak dünyaya gelir. Ciğerler doğumdan sonra bir kaç nefeste şişmesi ve bebeğin soluk alıp vermeye başlaması, doğumun mucizelerinden biridir. Ciğerleri ilk defa şişirebilmek için dikkate değecek derecede bir basınç değişimi olur. Bazı zamanlarda ciğerler her yöne aynı şişmez ve basınç değişikliği henüz taze olan akciğer hava keseciklerine (alveoli) kırılmalara neden olur. […]

Her bebek ciğerleri çökük olarak dünyaya gelir. Ciğerler doğumdan sonra bir kaç nefeste şişmesi ve bebeğin soluk alıp vermeye başlaması, doğumun mucizelerinden biridir. Ciğerleri ilk defa şişirebilmek için dikkate değecek derecede bir basınç değişimi olur. Bazı zamanlarda ciğerler her yöne aynı şişmez ve basınç değişikliği henüz taze olan akciğer hava keseciklerine () kırılmalara neden olur. Bu kırıklar ise ciğeri çevreleyen ve göğüs iç duvarını oluşturan alanlar arasındaki ince zarlara hava sızmasına sebep olmaktadır. büyük oranda olursa ciğer çöker () ve soluma güçlüğü görülür.

Her çocuk ciğerleri çökük olarak doğar, ciğerlerin doğumdan sonra birkaç nefeste şişmesi ve bebeğin solup alıp vermeye başlaması doğumun olağanüstü yönlerinden birisidir. Bununla beraber, ciğerleri ilk defa şişirebilmek için dikkate değer basınç değişimleri meydana gelir. Bazen akciğerler her yöne bir çırpıda şişmez ve basınç değişikliği henüz taze olan akciğer hava keseciklerine (alveoli) kırılmalara yol açar. Bu kırıklar, ciğeri çevreleyen ve göğsün iç duvarını oluşturan alanlar arasındaki ince zarlara () hava sızmasına neden olurlar. Bu alana (ki, plevral boşluk diye adlandırılır) büyük oranda hava sızması durumunda, ciğerler çöker (pnömotoraks) ve soluma güçleşir.

Belirtileri:

– Kısa nefes alıp vermeler

– Artan aktivite

– Hızlı ve hırıltılı bir şekilde soluk alıp verme

– Ciğerlerin ani bir şekilde çökmesi ki bu acil bir durumdur.

– Dudakların ve tırnak altlarının mavimsi bir renk alması (siyanoz)

Teşhis:

Ciğeri çevreleyen ve göğsün iç duvarını oluşturan alanlar arasındaki ince zarlara (plevra) az miktarda hava sızması durumumda, bebeği aktivitesi artarak, nefes kısalığı, hızlı ve hırıltılı soluk alma ve tırnak ike dudakların mavimsi renk alması durumu oluşacaktır. Fakar hava sızması yüksek orandaysa bu duurm ciğerin aniden çökmesine sebep olacaktır. Doktor bu sızıntının nereden olduğunu anlamak için röntgen alınmasını isteyebilir.

Pnömotoraks, akciğerler aniden sönerse çok tehlikeli olabilir. Çoğu vakalarda sıvan hava miktarı az olduğu için kendi kendine absorte olmaktadır.

Tedavi:

Bazı zamanlar bebeğe soluması için 1-2 saat kadar %100 oksijen verilir ve pnömotoraks düzelir. Bazende hiç bir tedaviye gerek duyulmaz.

Ciğerlerin aniden sönmesi durumu ise acil ve önemli bir durumdur. Bunun için göğüs duvar ve akciğer arasıdaki boşluğa bir boru sokularak, göğüs içine kaçmış havaların acilen çıkartılarak tedavi yapılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM