Yere Düşen Yiyecek Yenir Mi?

Yere Düşen Yiyecek Yenir Mi?

Halk arasında yıllardır dikkat çeken konulardan birisi yere düşen yiyecek yenir mi? sorusu olmuştur. Uzmanlara göre yere düşen bir şey bir kaç saniye içinde alınıyorsa yenebilir. Bazı uzmanlara göre de yenmez teorisi meydana çıkıyor. Bilimsel olarak konuyu ele almak gerekirse ; İngiltere’de bulunan Aston Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, yiyecekler yere düştükten hemen sonra 1-2 saniye […]

Halk arasında yıllardır dikkat çeken konulardan birisi yere düşen yiyecek yenir mi? sorusu olmuştur. Uzmanlara göre yere düşen bir şey bir kaç saniye içinde alınıyorsa yenebilir. Bazı uzmanlara göre de yenmez teorisi meydana çıkıyor. Bilimsel olarak konuyu ele almak gerekirse ;

İngiltere’de bulunan Aston Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, yiyecekler yere düştükten hemen sonra 1-2 saniye içinde alınıyorsa yenmesinde sakınca bulunmuyor. 1-2 saniye içinde alınan yiyeceklerin bakteri kapma riskinin çok nadir olduğu vurgulanıyor.

Amerikalı Aaron E. Carroll adlı bir profesör ise 5 saniye kuralına dikkat çekti. 5 saniye altında alınan yiyeceklerin kesinlikle bakteri kapma olasılığının bulunmadıkları gönül rahatlığıyla yiyeceklerin tüketilebileceğini söyledi.

İndiana Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada ise, mutfak tezgahlarının en pis yer olduğu, yere düşecek yiyeceklerin o tezgahtaki bakterilerin 2-3 daha fazlasını barındırdığı o nedenle yere düşen yiyeceklerin yenmesinde endişe olmayacağını tespit etmiştir.

Daily Mail haberine göre ise, yiyeceklerin yerle teması olması durumunda hemen bakteri kapabileceğini, her ne kadar hızlı alınsa da mutlaka yiyeceğe bakteri geçeceğini vurguladı. Tabi bunun çok abartılacak konu olmadığı, bağışıklık sisteminin güçlü olması halinde bakterilerin bir şey yapamacağı da belirtildi.

New York Times, verdiği bir haberde buzdolabı, tezgah üstü ve lavabo gibi alanların çok daha fazla bakteri taşıdığını bu alanların daha fazla kir barındırdığına dikkat çekti. Çeşitli araştırmaların bu sonuca vardığını da aktardı.

Uzmanlara göre, ev eşyalarına elledikten sonra herhangi bir gıdaya dokunduğumuz da bakteri bulaşması daha fazla gerçekleşiyor. Mikrobiyolojik çalışmalar sonucuna göre ev eşyaları, mutfak tezgahı gibi alanların 32 santimetrekaresinde ortalama 2.75 bakteri kolonisinin olduğu, buzdolabında 5.37 koloni, mutfak tezgahlarında ise 5.75 bakteri koloni olduğu belirlenmiştir.

Mutfakta ise en pis bakteri taşıyan unsur ise bulaşık bezi ve kullanılan el bezleri göze çarpıyor. 20 milyona yakın bakteri kolonisi taşıyan bezler en tehlike unsurlar arasında yer alıyor. Ayrıca yapılan açıklamaya göre profesör Aaron Carroll, yere düşen bişeyi kafaya çok takmamak gerek. Asıl tehlike buzdolabı ve mutfak diyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM