Yumurtalık (Over) Kanseri

Yumurtalık (Over) Kanseri

Kadın üreme organlarından biri olan over (yumurtalık) 2 tanedir. Badem büyüklüğünde ve terusun (rahim) iki yanında yer alır. Over kanseride overde gelişir ve saptanması çok güçtür. Amerkia’da ki istatisliğe göre her yıl takriben 14000 kadın over kanserinden ölür. Belirtileri: Belirtileri açık değildir ve genelde başka hastalıklarla karıştırılabilir. Bu yüzden erken tanı zordur. Ayrıca over kanseri […]

Kadın üreme organlarından biri olan over (yumurtalık) 2 tanedir. Badem büyüklüğünde ve terusun (rahim) iki yanında yer alır. Over kanseride overde gelişir ve saptanması çok güçtür. Amerkia’da ki istatisliğe göre her yıl takriben 14000 kadın over kanserinden ölür.

Belirtileri:

Belirtileri açık değildir ve genelde başka hastalıklarla karıştırılabilir. Bu yüzden erken tanı zordur. Ayrıca için geliştirilmiş bir tarama testi bulunmamaktadır.

Pelviste ya da karında ağrı veya rahatsızlık
Pelviste ya karında şişme ya da dolgunluk hissi
Bulantı ve hazımsızlıkta devamlılık
Bilinmeyen açıklanamayan sebepten ishal veya kabızlık
Cinsel ilişkinin ağrılı olması
Anormal derede vajen kanaması
Yorgunluk ve sırt ağrısı
Over kanserinin başlıca belirtileri arasındadır.

Over kanseri olma riski taşıyanlar:

Over kanseri her kadında görülebilir, fakat bazı kadınlarda risk daha yüksektir. 50 yaş üstü kadınlarda, yakınlarında over veya meme kanseri görülmüş kadınlarda, BRCA1 ya da BRCA2 meme kanseri genlerinde mutasyonlar bulunanlarda, 80 yaşndan önce meme kanseri geçirmiş kadınlarda, gebe kalmamış veya doğum kontrol hapı kullananlarda, 10 yıl gibi bir süreden fazla östrojen tedavisi uygulananlarda, kısır veya kısırlık tedavisi görmüş kişilerde risk daha yüksektir.

Over kanserinin tedavisi:

Over kanseri tedavisi, hastanın yaşı, hastalık süresi ve hastalığın derecesine göre değişim gösterir. Erken dönemde başlanan tedavilerde başarı oranı yüksektir. Tedavi yöntemleri arasında; kemoterapi, bir takım ilaçlarla kanser hücrelerinin yok edilmesi, Kanserin çevresindeki dokunun ( rahmin) çıkartılması, Radyasyon tedavisi ki her vakaya uygulanmaz (yüksek enerjili röntgen ışınlarıyla kanser hücrelerinin öldürülmesi) gibi tedavi yöntemleri vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM