Yutak İltihabı (Faranjit)

Yutak İltihabı (Faranjit)

Faranjit yetişkinlerde ve bebeklerde görülebilen boğaz hastalıklarından biridir. Yutağımızda yani boğazımızın (farinks) yutma bölümünün iltihaplanmasına denir. Farinks bölgesi bademciğin hemen arka tarafında bulunmaktadır. Farenjite bakteriler sebep olur. Öğretmen hastalığı da olarak bilinen faranjide grip ve üşümede neden olabilir. Faranjit akut ve kronik olarak 2’ye ayrılır. Kronik Faranjit: Uzun süren ve iyileşmeyen boğaz ağrısıdır. Ağızdan nefes […]

yetişkinlerde ve bebeklerde görülebilen boğaz hastalıklarından biridir. Yutağımızda yani boğazımızın () yutma bölümünün iltihaplanmasına denir. bölgesi bademciğin hemen arka tarafında bulunmaktadır. Farenjite bakteriler sebep olur. Öğretmen hastalığı da olarak bilinen faranjide grip ve üşümede neden olabilir. Faranjit akut ve kronik olarak 2’ye ayrılır.

: Uzun süren ve iyileşmeyen boğaz ağrısıdır. Ağızdan nefes almak kronik faranjite sebep olmakla birlikte, sigara, alkol ve toz da faranjite sebep olabilir. Ağızdan nefes alınmasından ötürü boğaza sürekli bakteri girer. Boğazda kuruluk olur ve kişi boğazında yumru varmış gibi hisseder.

: Herkeste olabilecek bir faranjit çeşididir. Boğazdan kaşıntı ve yanma hissiyle kendini belli eder. Kulak ağrısına ve ateşlenmeye neden olabilir. Streptokok türündeki bakteriler sebebiyle meydana gelen faranjitte bademciklerde şişebilir.

Belirtileri:
Hemen herkeste aynı belirtileri verebilir. Boğazda ağrı, yanma, boğazda kuruluk, ses kısıklığı, yutkunma zorluğu, boğazda yumru hissi sık görülen belirtiler arasındadır.

Korunmak için:
Sigara alkolden uzak durulmalı, aşırı sıcak ve aşırı soğuk içeceklerden kaçmalı, kapalı ve tozlu ortamlarda mümkün olduğunca durulmamalı, kafeinli içecekleri içmemeli, spor yapmalı, vücut direnci için vitamini eksik etmemeli, kişi öğretmense tebeşir tozuna karşı kendini korumalı ve bağırarak konuşmamalı, acıdan ve ekşiden uzak durmalı, uyku düzenine dikkat etmeli, kaloriferli evde oturan kişiler buhar yapması için kalorifere su koymalı, ev sık sık havalandırılmalı ve özellikle yatmadan önce dişler mutlaka fırçalanmalı.

Teşhis ve Tedavisi:

Gerekli görülürse tanı için kan testi, komputer tomografi, endoskopi ve röntgen çekimi yapılır.
Önlem her hastalıkta olduğu gibi farenjitte de hastalanmadan önce başlamalı. Bu hasta olmamak için mühimdir. Evde farenjit için yardımcı olabilecek okaliptüs, adaçayı, tarçın, hatmiçiçeği, papatya çayı içilebilir. Tuz ile gargara yapılabilir.

Doktorunuz farenjite bakterilerin sebep olması nedeniyle tedavi için size antibiyotik verecektir. Bunun yanında ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar, burun açan spreyler, öksürük kesiciler verilir. Antibiyotik uzun süreli kullanılmamalıdır. Eğer uzun süre kullanılırsa vücuda yararlı bakterileri de yok eder. Farenjit süresinde burundan nefes almak ve istirahat en iyisidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM