Zayıflama Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Zayıflama Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde obezite sorunu günden güne artıyor. Kişiler genelde diyet uygulamak istese de bunun sonu muhtemelen ameliyat ile bitiyor. Fakat ameliyat yaptırmadan önce bazı araştırmalar gerektiğini belirten uzmanlar, öncelikle obezitenin neden kaynaklandığının tespit edilmesi, ardından gerekli tedavilerin yapılması gerektiği yönünde uyarıyor. Obezite ameliyatı kilo fazlası olan herkes için geçerli değil. Tabi aşırı kiloluysanız bununla birlikte seyir […]

Günümüzde obezite sorunu günden güne artıyor. Kişiler genelde diyet uygulamak istese de bunun sonu muhtemelen ameliyat ile bitiyor. Fakat ameliyat yaptırmadan önce bazı araştırmalar gerektiğini belirten uzmanlar, öncelikle obezitenin neden kaynaklandığının tespit edilmesi, ardından gerekli tedavilerin yapılması gerektiği yönünde uyarıyor.

Obezite ameliyatı kilo fazlası olan herkes için geçerli değil. Tabi aşırı kiloluysanız bununla birlikte seyir eden şeker hastalığı, yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması, kalp sorunları gibi durumların baş göstermesi ile birlikte ameliyat öngörülür. Bu ameliyat ile birlikte hastanın yaşam kalitesi yükselir. Obezite günümüzde giderek arttı ve genel sağlığın etkilenmesinde en büyük sorunların biri haline geldi. Kişinin hareket yeteneği kısıtlanıyor ve yaşam kalitesi düşüyor. Bunun akabinde kişi psikolojik olarak çevreye karşı kendini utanç verici duruma düştüğünü sanıp depresyon ve stres gibi rahatsızlığa giriyor. Ayrıca aşırı kilo karaciğer yağlanması, uyku apnesi, nefes darlığı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, dejeneratif eklem bozuklukları gibi sorunları birlikte getiriyor.

Obezite ameliyatı nasıl yapılır ; Öncelikle bünyesel açıdan stres ve sıkıntılardan arınmanız gerekiyor. Rahatlama ile ameliyata girmelisiniz. Ameliyat midenin belli bir miktar küçültülüp kişinin daha az yemekle doymasını sağlıyor. Vücut daha az yemekle doyup, zamanla kilo kaybının yaşatılması ile kişi zayıflayacaktır. Günümüzde en sık ameliyat metodu tüp mide yöntemidir. Bu ameliyat kapalı teknik ile yapılır. Minimal invaziv ya da kapalı teknik ile 0.5 veya 1 cm’lik 3 veya 4 tane ufak kesik açılır ve özel kamera yöntemiyle mideye ulaşılır. Daha sonra ameliyat yaklaşık 1-1.5 saat kadar devam eder. Bu yöntem ile yara izleri daha az sürede iyileşir. Ameliyat sonrası enfeksiyon veya çeşitli komplikasyonlar daha az görülür. Ameliyat 16 ile 65 yaşları arasındaki tüm obez sorunu çekenlere yapılabilir. Kişi ameliyattan birkaç saat sonra ayağı kalkar. Risk durumu herhangi bir cerrahi operasyonlarda olacak kadardır. Tabi bu risklerin oluşmaması için ameliyat sonrası kişiler mutlaka doktorun tavsiyelerini iyi dinlemeli ve harfiyen doğru uygulamalıdır.

Obezite ameliyatında kişinin kesinlikle kafası rahat olmalıdır. Stres gibi durumlardan uzak durmalı, gevşemelidir. Acaba ameliyat sonrası şöyle olur böyle olur gibi sözler kulağa takmamalı uzman bir doktor ile işlem gerçekleştirilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler