Zehirlenmelerde İlk Yardım

Zehirlenmelerde İlk Yardım

Zehirlenmeler genelde, kaza, bilgisizlik, zehirle intihar girişimlerinden kaynaklanmaktadır. Endüstri alanındaki zehirlenmeler genelde kronik zehirlenme olup, meslek hastalığı sayılmaktadır. Zehirleme olaylarında başı uyku ilacıyla zehirlenme tutmaktadır. Bunu karbonmonoksit zehirlenmesi takip eder. Zehirlenen insanlarda bir çok hastalıkta görülebilecek olan kusma, ishal, adale krampları, bayılma gibi belirtiler yüzünden, zehirlenme cinsinin saptanması zor olur. Zehirlenmeler acil müdahale gerektirir. Aksi […]

genelde, kaza, bilgisizlik, zehirle intihar girişimlerinden kaynaklanmaktadır. Endüstri alanındaki zehirlenmeler genelde olup, meslek hastalığı sayılmaktadır. Zehirleme olaylarında başı uyku ilacıyla zehirlenme tutmaktadır. Bunu karbonmonoksit zehirlenmesi takip eder.

Zehirlenen insanlarda bir çok hastalıkta görülebilecek olan kusma, ishal, adale krampları, bayılma gibi belirtiler yüzünden, zehirlenme cinsinin saptanması zor olur. Zehirlenmeler acil müdahale gerektirir. Aksi halde hasta kaybedilebilir.

Zehirlenmeye Sebep Olan Maddeler

Uyku ilacı: Uyku hali, bilinçte kayıp, baygınlık, vücut ısısında azalma, solunumun düzensizliği, adale krampları belirtileridir. Mide yıkanması ve damardan serum verme tedavisidir.

Alkol: Konuşma güçlüğü, bilinç kaybı ve baş dönmesi gibi belirtileri vardır. Tedavisinde midenin yıkanması, kan dolaşımını arttırıcı olarak verilebilecek kafein gibi maddeler ve yapa solunum vardır.

Arsenik: kusma ve ishal, bilinç kaybı, titreme, kramp, sancı belirtileri arasındadır. Acı tuz, mide yıkanması ve hayvansal kömür tedavi seçenekleri arasındadır.

Asitler: Parşömen kağıdını andıran asit kabukları oluşur ve bu kabukların kendilerine has renkleri olur. Sülfürik asit: Önce beyaz, sonra siyah. Azot asit sarı, tuzruhu (kezzap) beyaz, pikrin asiti kirli kahverengi, eter kireci Beyaz halkayla çevreli urlar. Karbolik asitte beyaz sonra kendini kahverengine dönüştürür, yüzeysel kabuk oluşur. Lizol, yüzeysel kahverengi kabuk oluşumu.

Asitlerin kanlık kusmak, solunum güçlüğü çekmek, nabızda yavaşlama, vücutta şişme gibi belirtileri vardır. Bol miktarda yumurta akı karıştırılmış süt tedavide iyi sonuç verir.

Atropin: Ağız kuruluğu, deride kızarma, ateş, göz sulanması,, bilinç kaybı belirtileri arasındadır. Temiz hava, mide yıkanması, hayvansal kömür tedavi için uygundur.

Civa: Karın ağrısı, ishal, kanlı kusma gibi belirtileri vardır. Bol ve az yağlı süt ve yumurta akıyla, mide yıkanması iyi gelir.

Fenol: Kulakta çınlama, baş dönmesi, terleme, salya salgısı olur. Zeytinyağı ve yumurta akı içirilir ya da mide yıkanır.

Fosfor: İshal, karın ağrısı, solunumda güçlük, göz bebeklerinde değişim, bulantı, salya ve adale krampları görülür. Fosfor zehirlenmesinde oksijen verilir, mide yıkanır.

Karbonmonoksit: Kulak çınlaması, başta ağrı ve dönme, bilinç kaybı, yüzde kızarma, uyku hali belirtileri arasındadır. Açık hava, uyutmama, bir kaç kaşık verilecek kuru kahve ve yapay solunum tedavi yöntemleri arasındadır.

Siyanür: Solunumda güçlük, kramplar ve kalpte çarpıntı. Siyanürden zehirlenen birine tedavi sadece doktor tarafından uygulanmalıdır.

Talyum: Baldırda ağrı, kusma, uykusuzluk, yarı felç, zehirlenmenin 3. haftasında saç dökülmeleri. Hayvansal kömür, kireç ve kimyasal tuz tedavileri arasındadır.

Benzol: Başta ağrı ve dönme, adale krampları olur. Tedavisi, temiz hava, mide yıkanması ve hayvansal kömürdür.

Gıda maddeleri: Kusma ve bulantı, mide ağrısı terleme, halsizlik, bilinç kaynı belirtileri olur. Tedavisinde ılık tuzlu su vererek bu yolla hastayı kusturmaya çalışmak, mide yıkama, yapay solunum, gerektiğinde lavman kullanılır.

Mantarlar: Kusma ve bulantı, karında ağrı, ishal baldırda kramp belirtilerindendir. Hayvansal kömür tedavisidir.

İlgili kelimeler:
Talyum mail

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM