Zona (Gece Yanığı)

Zona (Gece Yanığı)

Su çiçeği virüsünün yaptığı, herpes zoster adı da verilen bir enfeksiyondur. Su çiçeği geçiren herkes zona hastalığına yakalanabilir. Zona virüsü sinir köklerinde aktif olmadığı halde bir şekilde yaşamını sürdürür ve yeniden aktif olduğunda zona oluşur. Zona su çiçeği geçiren hastaların %20’sinde görülür. Virüsün tekrardan aktif olmasının nedeni bilinmemektedir. Bağışıklık sistemindeki zayıflık vücudun enfeksiyonlarla baş etme […]

virüsünün yaptığı, adı da verilen bir enfeksiyondur. Su çiçeği geçiren herkes hastalığına yakalanabilir. virüsü sinir köklerinde aktif olmadığı halde bir şekilde yaşamını sürdürür ve yeniden aktif olduğunda oluşur. su çiçeği geçiren hastaların %20’sinde görülür. Virüsün tekrardan aktif olmasının nedeni bilinmemektedir. Bağışıklık sistemindeki zayıflık vücudun enfeksiyonlarla baş etme gücünü azaltır. Bu virüsün çoğalması ve sinir boyunca deride yayılmasına sebep olur. Genelde 50 yaş üstünde görülür. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı aids, lenfoma, lösemi gibi hastalıklarda da görülür.

:
Derinin belirgin bir bölgede hassaslaşması, yanması, batması ve ağrıya duyarlılık göstermesi ilk belirtilerindendir. Ağrıları sıklıkla ağrı kesici alacak kadar şiddetlidir. Ağrılar ve kızarıklıklar artarsa doktora gitmek gerekir. Böyle bir durumda antibiyotik tedavisi öngörülür. Bu ağrı döküntü oluşmadan 2-3 gün önce döküntü alanında başlar. Bu sırada hastada baş ağrısı ve ateş olabilir. Döküntülerden sonra şeffaf su kabarcıkları oluşur. Bunlar 2-3 hafta kadar sürer. İçleri koyu renk kan dolar ve kabuk tutup iyileşmeye başlar. Su kabarcıklarında enfeksiyon oluşursa bu yaraların iyileşmesini engeller.

Genelde kalçada ve gövdede görülen zona yüz ve bacak bölgesinde de görülebilir. Gözde bu hastalığın görülmesi, kalıcı hasara neden olabilir. Burun ucunda su kabarcığı oluştuysa eğer bu gözde zona olduğunu gösterir. Böyle bir durumda muhakkak göz doktoru tarafından muayene edilmeniz gerekir. Zona su çiçeği geçirmemiş kişilere de bulaşabilir. Ama bu kişilerde zona değil su çiçeği oluşur. Zona su çiçeğine göre daha az bulaşıcıdır. Ancak zona kabarcıkları patladığı zaman riskli, bulaşıcı hale gelir. Zonalı hastalar nadiren hastaneye yatırılıp tedavi altına alınır. Yaşlı kişilerde ve ikinci bir bakteri gelişen zona hastalarında vücutta iz kalabilir.

Bir kaç hafta içinde iyileşen ve nadiren tekrar eden bir hastalıktır. Ağrı kesici ve soğuk pansumanlar yarar sağlar. Erken tanıda ve ilaç alımına erken dönemde başlanması yayılımı azaltır ve iyileşmeyi çabuklaştırır. Şiddetli enfeksiyonlarda, gözde zona çıkmasında ve şiddetli ağrı olan hastalarda antiviral ilaçlarla birlikte kortizon verilebilir. Bazen tedavide ağrıyı azaltması açısından depresyon ilaçları kullanılabilir. Günde 3-4 kez yaraları kurutucu pansuman uygulanması ağrıyı azaltır. İlaç tedavisinin yanında destek tedavi olarak bağışıklık sistemini güçlendirmek içinde bir şeyler yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM